28.11.2017

Tłumy dzieci na spotkaniu z autorami książeczek AGH Junior


Pokazy fizyczne, fot. W. Szewczyk

Prof. Wojciech Łużny, fot. W. Szewczyk

Prof. Ryszard Tadeusiewicz, fot. K. Kokosza, KSAF AGH

Wykład prof. R. Tadeusiewicza, fot. K. Kokosza, KSAF AGH

Podpisywanie książeczek, fot. W. Szewczyk

Dr inż. Grzegorz Michta, fot. W. Szewczyk

Dr inż. Mikołaj Oettingen, fot. W. Szewczyk

SKNF Bozon, fot. K. Kokosza, KSAF AGH

Łódź solarna AGH Solar Boat, fot. K. Kokosza, KSAF AGH

Robot AGH Robotics rozdający krówki, fot. W. Szewczyk

25 listopada w AGH odbyło się spotkanie otwarte z twórcami książeczek AGH Junior. Tego dnia każdy mógł wysłuchać ciekawych wykładów przygotowanych specjalnie z tej okazji oraz zdobyć wpis z dedykacją od autorów.

Druga odsłona wydarzenia „W bajkowej krainie nauki i techniki” organizowanego przez Dział Informacji i Promocji przyciągnęła na AGH ok. 1000 uczestników. W poprzednim spotkaniu, które odbyło się 15 maja, wzięły udział dzieci z krakowskich szkół oraz przedszkoli. Z kolei tym razem formuła była otwarta i w imprezie, skierowanej przede wszystkim do dzieci, mogli uczestniczyć również wszyscy entuzjaści książeczek.

Bajkowy hol główny, w którym m.in. pojawiły się flagi z rysunkami przedstawiającymi bohaterów cyklu książeczek, stał się areną dla Strefy Technologii. Na stoiskach pojawiły się najnowsze konstrukcje studenckie, czyli łódź solarna AGH Solar Boat, terenowy motocykl elektryczny E-Moto AGH, robot AGH Robotics rozdający krówki, jak również bolid AGH Racing. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia fizyczne (m.in. z użyciem ciekłego azotu) prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Fizyków „Bozon”. Ponadto na stanowisku Koła Naukowego „Uranium” zwiedzający mogli poznać źródła promieniowania, licznik Geigera Mullera oraz model komory kondensacyjnej. Z kolei dr hab. inż. Adam Piłat z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej podczas zabawy kolorowymi piłeczkami przy demonstratorze lewitacji magnetycznej przybliżał najmłodszym zasady oddziaływania elektromagnetycznego.

Najważniejszymi punktami programu były spotkania w Auli Głównej z twórcami książeczek. Każde z nich rozpoczynało się półgodzinnym wykładem, po którym autorzy składali podpisy z dedykacjami.

Jako pierwszy przed publicznością wystąpił prof. Wojciech Łużny, Prorektor ds. Kształcenia AGH, autor książeczki „Eksperymenty naukowe w domowym laboratorium: Odkrywaj świat w doświadczeniach fizycznych”. Profesor wraz z dr. inż. Pawłem Janowskim oraz mgr. inż. Mikołajem Kudem przedstawili serię doświadczeń, których głównym tematem były oddziaływania.

W drugiej części spotkania, w wypełnionej po brzegi Auli, dzieci mogły wysłuchać wykładu prof. Ryszarda Tadeusiewicza, rektora AGH w latach 1998–2005, autora książeczek Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki: Poznaj prawa Przyrody oraz Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki: Poznaj domowe urządzenia. W bardzo ciekawej prezentacji Profesor nie tylko omówił, jakie zagadnienia naukowe zostały wyjaśnione w jego dwóch książeczkach, ale także zaprezentował serię unikatowych zdjęć ze swoich prywatnych zbiorów, w tym m.in. pierwowzory postaci Asi oraz słynnego jamnika Ralfa.

Następnie przyszedł czas na premierę piątej książeczki wydanej w ramach projektu AGH Junior. Podczas wykładu dr inż. Grzegorz Michta z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej przedstawił najmłodszym tajniki związane ze współczesną mikroskopią oraz omówił część obrazów znajdujących się w publikacji „Fascynujący mikroświat. Zobacz obrazy mikrostruktur”. W nowej książeczce można znaleźć ponad 80 zdjęć, które zostały wykonane przy użyciu nowoczesnych mikroskopów świetlnych i elektronowych, znajdujących się w Międzynarodowym Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej.

Ostatnim punktem programu była prezentacja pt. „Współczesna Alchemia” przygotowana przez dr. inż. Mikołaja Oettingena z Wydziału Energetyki i Paliw, współautora książeczki „Dzieci w świecie Internetu oraz niecodziennych tajemnic fizyki: Poznaj nowoczesne technologie oraz zjawiska fizyczne”.

Publikacje można nabyć w Sklepie Internetowym AGH. Z pewnością książeczki będą znakomitym prezentem dla najmłodszych z okazji nadchodzących mikołajek oraz Świąt Bożego Narodzenia.

W okresie od 30 listopada do 31 grudnia br. książeczki w promocyjnej cenie:

  • pojedynczy egzemplarz – 10 zł
  • zestaw pięciu książeczek – 50 zł