28.11.2017

SKNF Bozon, fot. K. Kokosza, KSAF AGH

Łódź solarna AGH Solar Boat, fot. K. Kokosza, KSAF AGH

Robot AGH Robotics rozdający krówki, fot. W. Szewczyk

25 listopada w AGH odbyło się spotkanie otwarte z twórcami książeczek AGH Junior. Tego dnia każdy mógł wysłuchać ciekawych wykładów przygotowanych specjalnie z tej okazji oraz zdobyć wpis z dedykacją od autorów.

Druga odsłona wydarzenia „W bajkowej krainie nauki i techniki” organizowanego przez Dział Informacji i Promocji przyciągnęła na AGH ok. 1000 uczestników. W poprzednim spotkaniu, które odbyło się 15 maja, wzięły udział dzieci z krakowskich szkół oraz przedszkoli. Z kolei tym razem formuła była otwarta i w imprezie, skierowanej przede wszystkim do dzieci, mogli uczestniczyć również wszyscy entuzjaści książeczek.

Bajkowy hol główny, w którym m.in. pojawiły się flagi z rysunkami przedstawiającymi bohaterów cyklu książeczek, stał się areną dla Strefy Technologii. Na stoiskach pojawiły się najnowsze konstrukcje studenckie, czyli łódź solarna AGH Solar Boat, terenowy motocykl elektryczny E-Moto AGH, robot AGH Robotics rozdający krówki, jak również bolid AGH Racing. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia fizyczne (m.in. z użyciem ciekłego azotu) prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Fizyków „Bozon”. Ponadto na stanowisku Koła Naukowego „Uranium” zwiedzający mogli poznać źródła promieniowania, licznik Geigera Mullera oraz model komory kondensacyjnej. Z kolei dr hab. inż. Adam Piłat z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej podczas zabawy kolorowymi piłeczkami przy demonstratorze lewitacji magnetycznej przybliżał najmłodszym zasady oddziaływania elektromagnetycznego.

Najważniejszymi punktami programu były spotkania w Auli Głównej z twórcami książeczek. Każde z nich rozpoczynało się półgodzinnym wykładem, po którym autorzy składali podpisy z dedykacjami.

Jako pierwszy przed publicznością wystąpił prof. Wojciech Łużny, Prorektor ds. Kształcenia AGH, autor książeczki „Eksperymenty naukowe w domowym laboratorium: Odkrywaj świat w doświadczeniach fizycznych”. Profesor wraz z dr. inż. Pawłem Janowskim oraz mgr. inż. Mikołajem Kudem przedstawili serię doświadczeń, których głównym tematem były oddziaływania.

W drugiej części spotkania, w wypełnionej po brzegi Auli, dzieci mogły wysłuchać wykładu prof. Ryszarda Tadeusiewicza, rektora AGH w latach 1998–2005, autora książeczek Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki: Poznaj prawa Przyrody oraz Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki: Poznaj domowe urządzenia. W bardzo ciekawej prezentacji Profesor nie tylko omówił, jakie zagadnienia naukowe zostały wyjaśnione w jego dwóch książeczkach, ale także zaprezentował serię unikatowych zdjęć ze swoich prywatnych zbiorów, w tym m.in. pierwowzory postaci Asi oraz słynnego jamnika Ralfa.

Następnie przyszedł czas na premierę piątej książeczki wydanej w ramach projektu AGH Junior. Podczas wykładu dr inż. Grzegorz Michta z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej przedstawił najmłodszym tajniki związane ze współczesną mikroskopią oraz omówił część obrazów znajdujących się w publikacji „Fascynujący mikroświat. Zobacz obrazy mikrostruktur”. W nowej książeczce można znaleźć ponad 80 zdjęć, które zostały wykonane przy użyciu nowoczesnych mikroskopów świetlnych i elektronowych, znajdujących się w Międzynarodowym Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej.

Ostatnim punktem programu była prezentacja pt. „Współczesna Alchemia” przygotowana przez dr. inż. Mikołaja Oettingena z Wydziału Energetyki i Paliw, współautora książeczki „Dzieci w świecie Internetu oraz niecodziennych tajemnic fizyki: Poznaj nowoczesne technologie oraz zjawiska fizyczne”.

Publikacje można nabyć w Sklepie Internetowym AGH. Z pewnością książeczki będą znakomitym prezentem dla najmłodszych z okazji nadchodzących mikołajek oraz Świąt Bożego Narodzenia.

W okresie od 30 listopada do 31 grudnia br. książeczki w promocyjnej cenie:

• pojedynczy egzemplarz – 10 zł
  • zestaw pięciu książeczek – 50 zł