04.03.2021

Szkolenia na temat baz, kolekcji i rozwiązań firmy EBSCO – marzec 2021


Biblioteka Główna AGH zaprasza do udziału w dostępnych bezpłatnie, otwartych szkoleniach online w języku polskim na temat baz, kolekcji i rozwiązań firmy EBSCO, które odbędą się w marcu br.

Tematy i terminy webinariów:

 • Lista publikacji AZ w nowej odsłonie (czwartek, 4 marca 2021 r., godz. 11.00 – 40 minut)
  Podczas szkolenia zaprezentowany zostanie interfejs nowej listy AZ. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyszukiwać czasopisma i książki w zasobach biblioteki, jak korzystać z dostępnych ograniczników oraz sprawdzać dostępność tytułów.
 • Jak korzystać z tezaurusa haseł kontrolowanych na platformie EBSCOhost? (piątek, 5 marca 2021 r., godz. 10.30 – 45 minut)
  Sesja dedykowana wyszukiwaniu w oparciu o hasła pochodzące z tezaurusa dziedzinowego. Prowadzący pokaże różnice w wynikach wyszukiwania z wykorzystaniem tezaurusa w porównaniu z używaniem słów pochodzących z języka naturalnego.
 • Poznaj bazy EBSCO dostępne w ramach licencji krajowej dla wszystkich uczelni w Polsce (wtorek, 9 marca 2021 r., godz. 11.00 – 60 minut)
  Przegląd baz EBSCO dostępnych w ramach licencji krajowej, z których mogą korzystać wszystkie uczelnie i instytucje badawcze w Polsce.
 • Moje pierwsze spotkanie z wyszukiwarką naukową EDS (środa, 10 marca 2021 r., godz. 13.00 – 60 minut)
  Wyszukiwarka naukowa EBSCO Discovery Service dla początkujących. Na kilkunastu przykładach uczestnicy zobaczą, jak działa wyszukiwarka, jakie materiały tam znajdziemy, w jaki sposób wyświetlane są wyniki wyszukiwań, jak doprecyzować wyszukiwanie wykorzystując dostępne ograniczniki.
 • Micro session: indywidualne konto Moje EBSCOhost (piątek, 12 marca 2021 r., godz. 10.30 – 40 minut)
  Praktyczna sesja dedykowana tworzeniu indywidualnego konta na platformie EBSCOhost. Po sesji uczestnicy będą wiedzieli, jak założyć darmowe konto na platformie i jakie korzyści z tego płyną.
 • Narzędzia EBSCOhost przydatne przy pisaniu pracy magisterskiej (wtorek, 16 marca 2021 r., godz. 14.30 – 60 minut)
  Szkolenie stworzone z myślą o studentach przygotowujących się do pisania pracy magisterskiej. Podczas tej praktycznej sesji uczestnicy zobaczą, jak w efektywny sposób korzystać z funkcji dostępnych na platformie EBSCOhost takich jak zapisywanie artykułów do chmury do Google Drive, cytowanie artykułu, zapisywanie historii wyszukiwania, tworzenie i korzystanie z osobistego konta Moje EBSCOhost, zapisywanie wyników do folderu, tworzenie powiadomień, eksportowanie danych bibliograficznych do programów typu Zotero, Mendeley, EndNote.
 • Micro session: zastosowanie trybów wyszukiwania w EBSCOhost (czwartek, 18 marca 2021 r., godz. 10.30 – 30 minut)
  Podczas tego szkolenia zostaną przedstawione różne sposoby przeprowadzania wyszukiwania przy użyciu czterech trybów wyszukiwania dostępnych na platformie EBSCOhost. Jest to ważne, ponieważ zmiana trybu wyszukiwania może sprawić, że wyniki będą jeszcze trafniejsze i bardziej precyzyjne. Uczestnicy zobaczą również, jak połączyć tryb wyszukiwania z rozszerzeniami, takimi jak Zastosuj powiązane słowa, oraz z ogranicznikami takimi jak Pełny tekst lub Typ publikacji.
 • Poznaj Academic Research Source – bogatą bazę czasopism i e-książek (poniedziałek, 22 marca 2021 r., godz. 14.00 – 60 minut)
  Szkolenie dedykowane bazie Academic Research Source, dzięki której użytkownicy mają dostęp do ponad 5.300 czasopism oraz licznych wartościowych książek elektronicznych. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak wyszukiwać artykuły z czasopism oraz e-książki w bazie, jak również poznają rozwiązania umożliwiające korzystanie z tych materiałów offline.
 • Poznaj Central & Eastern European Academic Source™ (środa, 24 marca 2021 r., godz. 12.30 – 60 minut)
  Central & Eastern European Academic Source (CEEAS) to multidyscyplinarna i wielojęzyczna baza danych obejmująca wiele dziedzin, w tym biznes, ekonomię, historię, STEM i prawo. Obecnie zawiera ponad 1940 tytułów czasopism. Podczas tej sesji zostanie omówiona zawartość, a także praktyczne przykłady wyszukiwania.
 • Zasoby EBSCO dla nauk medycznych (czwartek, 25 marca 2021 r., godz. 11.00 – 60 minut)
  Przegląd najważniejszych zasobów EBSCO przydatnych dla medycyny i kierunków związanych z naukami o zdrowiu. Oprócz omówienia zawartości baz danych, takich jak MEDLINE Complete, CINAHL Complete oraz Dentistry & Oral Sciences Source™ zostaną zaprezentowane dostępne e-książki o podobnej tematyce. Sesja zakończy się warsztatem wyszukiwania źródeł na platformie EBSCOhost.


Linki do rejestracji znajdują się na stronie Biblioteki Głównej w zakładce Aktualności.

Kontakt: Oddział Informacji Naukowej BG (tel. 12 617 32 15, e-mail: oin@bg.agh.edu.pl)