01.02.2018

Świętujemy jubileusz Aeroklubu Krakowskiego


Prof. Anna Siwik przemawia podczas uroczystości, w tle dr inż. Marek Długosz, fot. Aeroklub Krakowski

Aeroklub Krakowski w 2018 roku obchodzi 90-lecie istnienia. Z tej okazji w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczystość, podczas której władze naszej uczelni reprezentowała Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik.

Historia Aeroklubu Krakowskiego w wielu punktach splata się z dziejami AGH. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym faktom. Przede wszystkim warto podkreślić, iż Aeroklub Krakowski narodził się w ówczesnej Akademii Górniczej (AG), a jego założycielami byli członkowie Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej w Krakowie. „Aeroklub Akademicki” w Krakowie, będący drugą tego typu organizacją studencką w Polsce, powołano dokładnie 30 stycznia 1928 r. w siedzibie stowarzyszenia, która znajdowała się przy ulicy Retoryka 1. Jego pierwszym prezesem został por. pil. dr Tadeusz Halewski, a wśród założycieli byli głównie studenci AG.

Od początku działalności członkowie aeroklubu odnosili liczne sukcesy, ustanawiając rekordy krajowe i międzynarodowe. Podczas pierwszego kursu pilotażu, który odbył się już w 1928 r., wyszkolono m.in. pierwszą polską pilotkę – Karolinę Iwaszkiewiczównę, a także Józefa Sido, studenta Akademii Górniczej, który w 1929 roku skonstruował swój pierwszy samolot turystyczny – Sido S-1. Samolot był przeznaczony do startu podczas Challenge 1930, największego w Europie lotniczego wydarzenia w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak z powodu defektu silnika nie wystartował w zawodach. Sido S-1 był udanym samolotem szkolno-turystycznym i jedną z najlepszych naszych konstrukcji amatorskich.


Awionetka Sido S-1 konstrukcji Józefa Sidy, fot. NAC


Uczestnicy rajdu samochodowo-lotniczo-motocyklowego południowo-zachodniej Polski podczas postoju na lotnisku w Nowym Targu. Widoczni m.in. kierowca ze sztafety nr 5 Wilhelm Ripper (drugi z lewej) oraz pilot Józef Sido (trzecy z lewej) na tle aeroplanu ze sztafety nr 1. Fot. źródło: NAC

W 1931 r. liczący już 145 członków (w tym 29 pilotów) aeroklub przeszedł reorganizację i zmienił nazwę na Aeroklub Krakowski, która z niewielką przerwą obowiązuje do dziś.

Obecnie prezesem Aeroklubu Krakowskiego jest dr inż. Marek Długosz z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Uroczysta gala, która odbyła się 27 stycznia br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego, zgromadziła m.in. przedstawicieli Prezydenta Miasta Krakowa, wojska, samorządu lokalnego, stowarzyszeń lotniczych. Naszą uczelnię reprezentowała Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik, która wygłosiła przemówienie okolicznościowe. Wydarzenie było m.in. okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla rozwoju aeroklubu.