22.03.2022

Studentka AGH rozpoczyna analogową misję kosmiczną w LunAres Research Station

Zdjęcie przedstawia młoda kobietę, członkini Koła Naukowego AGH Space Systems.

fot. Maciej Talar, KSAF AGH

Barbara Szaflarska, studentka AGH oraz członkini Koła Naukowego AGH Space Systems weźmie udział w analogowej misji kosmicznej organizowanej przez LunAres Research Station. Specjalne miejsce umożliwiające symulacje załogowych misji kosmicznych istnieje od 2017 r. na terenie byłej wojskowej bazy lotniczej w Pile.

Uczestnicy, zamknięci na dwa tygodnie w środowisku symulującym pozaziemską stację badawczą, będą mieli okazję przeprowadzić pilotażowe badania związane z pracą naukową podejmowaną w ramach misji kosmicznych.

Eksperyment, który prowadzi studentka AGH, ma na celu zbadanie możliwości wykorzystania krewetek Neocaridina davidi w roli producentów azotu w systemie akwaponicznym, tj. przyszłościowym systemie produkcji żywności, w tym ryb oraz roślin. Otrzymane wyniki badań pozwolą określić przydatność tych organizmów w uprawie roślin z wykorzystaniem tego rodzaju rozwiązań. Systemy te są rozwijane z myślą o przyszłych osadach na Księżycu i Marsie, gdzie warunki atmosferyczne nie pozwalają na prowadzenie tradycyjnych upraw roślinnych.

Doświadczenie to będzie kontynuacją projektu badawczego prowadzonego przez Koło Naukowe AGH Space Systems, w ramach którego sprawdzane są możliwości bezpiecznego transportu krewetek na orbitę okołoziemską oraz inne planety. Autorka projektu, Barbara Szaflarska jest studentką Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, a także członkinią Koła Naukowego AGH Space Systems, gdzie rozwija projekty łączące tematykę kosmiczną z biologią i medycyną.

Barbara Szaflarska podkreśla:
Projekt związany z krewetkami Neocaridina davidi – SHREAMP (Space Habitat Research – Effectiveness of Anesthetic Monitoring Payload) – ma na celu badanie możliwości redukcji stresu u krewetek podczas lotu rakietą za pomocą anestetyków, a także rozwijanie poszczególnych podsystemów modułu badawczego – mechanicznego i elektronicznego. Krewetki, jako przedstawiciele zwierząt wodnych, są zdolne pełnić rolę producentów azotu w systemach akwaponicznych, na których mogą kiedyś polegać przyszłe osady pozaziemskie. W takich systemach każdy element pełni ważną rolę, a stres związany z transportem może wpłynąć negatywnie na zdrowie krewetek i, co za tym idzie – na cały system. Eksperyment, który zostanie przeprowadzony na stacji LunAres, pozwoli na ocenę, jak krewetki Neocaridina davidi radzą sobie w systemie akwaponicznym oraz jak wpływają na uprawiane w nim rośliny. Tak więc i dla nich będzie to symulacja prawdziwej misji kosmicznej.

W misji trwającej od 23 marca do 9 kwietnia weźmie udział łącznie pięć osób. Prócz studentki z AGH w skład załogi wejdą także studenci i naukowcy m.in. z: Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytetu Beira Interior w Portugalii oraz ICEYE – fińskiej firmy zajmującej się satelitami SAR.

Zdjęcie przedstawia wnętrze symulowanej bazy kosmicznej Lunares Space. Na pierwszym planie widać dwóch mężczyzn ubranych w kombinezony ochronne. Z tyłu za biurkiem siedzą dwie kobiety.

Uczestnicy poprzedniej misji w stacji badawczej LunAres; fot. LunAres Research Station

***
Placówka Badawcza LunAres to laboratorium do przeprowadzania badań na osobach przebywających w izolacji podczas symulowanego scenariusza misji kosmicznej. Laboratorium powstało w roku 2017 i od tego czasu przeprowadzono 20 symulacji z ponad setką uczestników z 15 krajów. Placówka wykorzystywana jest do badań z zakresu procedur misji oraz medycyny kosmicznej m.in. przez badaczy z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz SpaceX. W placówce w roku 2021 badacze z Polski oraz zagranicy realizowali serię badań mających na celu sprawdzenie skutków izolacji w kontekście pandemii COVID-19. Na rok 2022 Placówka Badawcza LunAres zaplanowała z partnerami z polskich oraz zagranicznych uczelni szereg analogowych symulacji misji pozwalających badać równolegle szereg aspektów związanych z załogową eksploracją kosmosu.

Szczegółowe informacje dotyczące stacji oraz galeria zdjęć z poprzednich misji dostępne są pod adresem: lunares.space.