09.07.2012

Student AGH laureatem „Studenckiego Nobla”

W IV edycji konkursu na Najlepszego Studenta RP nagrodę „Studenckiego Nobla 2012” zdobył Maciej Besta, student V roku Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, pokonując tym samym ponad tysiąc uczestników ze 125 polskich uczelni.


Maciej Besta, student V roku Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.

Konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów ma na celu promowanie oraz nagradzanie wszechstronnie uzdolnionych studentów, którzy wyróżniają się ponadprzeciętną wiedzą, a także m.in. działalnością naukową, organizacyjną, sportową i społeczną. Nagroda ma również służyć jako pomost między firmami inwestującymi w kapitał ludzki, a środowiskiem studenckim i akademickim. Zwycięzca w nagrodę otrzymał 10 tys. złotych.

 

Maciej Besta pochodzi z Rudy Śląskiej i studiuje w trybie indywidualnym pod opieką Prof. Ryszarda Tadeusiewicza, łącząc informatykę z naukami przyrodniczymi. Od ponad trzech lat jest stałym współpracownikiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, gdzie m.in. pracuje nad systemem wizualizacji danych w eksperymencie TOTEM. Jednocześnie jest aktywnym alpinistą i organizuje wyprawy m.in. na Syberię, Islandię, do Azji Centralnej czy w Alpy. W 2011 roku wraz z grupą jako pierwszy Polak zdobył zimą najwyższy szczyt Uralu - Narodnaję.

 
Warto dodać, że to już drugi Studencki Nobel, który przypada w udziale studentowi AGH. W 2010 roku nagrodę otrzymał Mirosław Zajdel, doktorant Informatyki w AGH, a wówczas także student III roku Zarządzania i Inżynierii Produkcji.


Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 5 czerwca w Warszawie.

 

Serdecznie gratulujemy!