Seminarium polsko-japońskie z udziałem naukowców Hokkaido University

W dniach 3-7 września 2012 r. Akademia Górniczo-Hutnicza gości dwudziestu pięciu wybitnych przedstawicieli nauki oraz studentów z Hokkaido University. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach podpisanej niedawno umowy o podwójnych dyplomach.

Seminarium naukowe ma za zadanie umożliwić polskim i japońskim studentom wspólne przedsięwzięcia badawcze. Umowa przewiduje wykonywanie prac magisterskich w obu ośrodkach, czego efektem będzie możliwość uzyskania przez polskich studentów dyplomu Hokkaido University. Współpraca rozwija się bardzo prężnie i w następnym roku planowana jest wizyta polskich naukowców i studentów w Japonii.

W ramach seminarium, w którym bierze udział sześćdziesięciu pięciu uczestników, zostało przedstawione ponad czterdzieści referatów i dwadzieścia posterów. AGH reprezentują następujące wydziały: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Wydział Metali Nieżelaznych i Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Hokkaido University reprezentowane jest przez dwa wydziały: Faculty of Mechanical Engineering and Faculty of Chemistry. W roku 2010 prof. Suzuki z Wydziału Chemii Hokkaido University otrzymał nagrodę Nobla.