Umowę podpisali, od lewej: Rektor AGH prof. Tadeusza Słomka, Marszałek województwa Jacek Krupa oraz Prezes MARR Jan Pamuła; fot. Z. Sulima, Biuletyn AGH

Rozwiązania z Cambridge pomogą małopolskim naukowcom

Finansowe wsparcie badań naukowych i obiecujących rynkowo projektów powstających na uczelni to zadania nowego funduszu inwestycyjnego, założonego przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. i Akademię Górniczo-Hutniczą. W najbliższych czterech latach do funduszu zostanie przekazanych co najmniej 20 milionów złotych przeznaczonych na rozwój innowacyjnych projektów.

Dzisiejsze podpisanie umowy inwestycyjnej pomiędzy MARR i AGH zakończyło prace przygotowujące start Małopolska Science Fund Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. Fundusz, wzorowany na rozwiązaniach działających z powodzeniem w Cambridge, jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. Będzie on miał pierwszeństwo dostępu do pomysłów lub projektów powstających w AGH i mógł inwestować w projekty badawczo-rozwojowe już na bardzo wczesnym etapie (Proof of Principle, Proof of Concept), co jest rzadkością na rynku. Do roku 2021 założyciele funduszu będą go zasilać kwotami 5 mln złotych rocznie. 80% kapitału pochodzić będzie z budżetu MARR S.A., 20% z AGH.

Działanie FIZAN wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Małopolskiego i ma przyczynić się do zwiększenia innowacyjności małopolskiej gospodarki. Pod uwagę brane będą projekty z branż, zaliczonych do regionalnych inteligentnych specjalizacji. Obecnie są to następujące dziedziny: nauki o życiu, zrównoważona energia, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, elektronika i przemysł maszynowy, produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, przemysły kreatywne i czasu wolnego.

Fundusz będzie mógł zainwestować w jeden projekt (w kilku etapach jego rozwoju) nawet 1,25 mln złotych. Będzie także poszukiwał dla nich inwestorów zewnętrznych. Łączna wartość inwestycji w jeden projekt może wynieść 17,25 mln złotych.

Pomysłodawcą powstania funduszu jest Jan Pamuła, Prezes MARR:

– Innowacyjne technologie są motorem napędowym postępu, dzięki nim obserwujemy przemiany w najróżniejszych dziedzinach życia – od medycyny przez motoryzację po rozrywkę. Dzięki funduszowi możliwe będzie zwiększenie liczby komercjalizowanych badań, patentów i wdrożeń. Dzisiaj we współpracy nauki i biznesu jest wiele barier, które ograniczają rynkowe wykorzystanie innowacyjnych pomysłów powstających na uczelniach.

– Na partnera wybraliśmy Akademię Górniczo-Hutniczą, bo na niej rodzi się najwięcej pomysłów. To uczelnia techniczna, jedna z najlepszych w Polsce, obecna w międzynarodowych rankingach – dodaje Jan Pamuła.

Fundusz jest ogromną szansą dla naukowców AGH oraz częścią strategii uczelni. Warto podkreślić, że to pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa. Doświadczenie najlepszych ośrodków naukowych na świecie pokazuje, że podobne fundusze doskonale zdają egzamin. Jestem przekonany, że wsparcie kluczowych dla regionu dyscyplin naukowych środkami z funduszu jeszcze bardziej zwiększy potencjał Małopolski. Mamy świadomość, że podpisane dziś porozumienie stawiane będzie również jako wzór do naśladowania dla innych uczelni i instytutów badawczych – podkreślił prof. Tadeusz Słomka, Rektor AGH.

AGH plasuje się w czołówce polskich uczelni, które otrzymują najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe z Urzędu Patentowego RP oraz największą liczbę patentów europejskich w Polsce. Na uczelni od 2007 r. działa Centrum Transferu Technologii, zajmujące się wspieraniem procesów transferu wiedzy i technologii, a od 2010 r. Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o., którego misją jest wsparcie wynalazców w tworzeniu tzw. spółek spin-off w oparciu o innowacyjne technologie powstające w AGH.

Dołączeniem do FIZAN są zainteresowane kolejne uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Krakowska.