Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

„Rozpoczyna się rok akademicki” – felieton

Skrócona wersja poniższego felietonu autorstwa prof. Ryszarda Tadeusiewicza została opublikowana w Gazecie Krakowskiej 30.9.2020 r.

Jutro w wielu uczelniach w całej Polsce rozpocznie się kolejny rok akademicki. Postanowiłem z tego powodu podzielić się z Czytelnikami kilkoma uwagami, bo tegoroczne „Gaudeamus...” będzie brzmiało jednak inaczej, niż we wcześniejszych latach. Napisałem na ten temat felieton w Gazecie Krakowskiej (patrz zdjęcie), którego rozszerzoną wersję pozwalam sobie przedstawić także w tym felietonie.

Inauguracja na mojej uczelni (AGH) odbędzie się w poniedziałek, 5 października o godzinie 11:00  i będzie w całości transmitowana w Internecie na stronie AGH. Zachęcam do zajrzenia, bo będzie bardzo ciekawe orędzie nowego rektora, prof. Jerzego Lisa. Warto się do wiedzieć, w jakim kierunku będzie zmierzać ta najlepsza w Polsce uczelnia techniczna, bo od techniki we współczesnym świecie bardzo wiele zależy!

Ten rok akademicki będzie jednak inny, niż wcześniejsze. Wciąż nie wygasająca pandemia powoduje, że większość zajęć studenci będą odbywać metodą na odległość, siedząc w domach przed swoimi komputerami. W tej formie będą prowadzone wszystkie wykłady, więc wiedząc o tym przez całe wakacje przygotowywałem moje wykłady do możliwości przekazywania ich moim studentom wprost do ich domów. Przy okazji powstało też kilkadziesiąt filmów dydaktycznych, które dostępne są na YouTube i może z nich skorzystać każdy zainteresowany.

Oczywiście część zajęć będzie wymagała obecności studentów na uczelni, gdyż istotnym składnikiem kształcenia inżynierów są laboratoria, podczas których studenci wykonują eksperymenty z użyciem unikatowej aparatury, sami odkrywają nowe fakty, a potem piszą sprawozdania, będące „wprawką” do przyszłego tworzenia dokumentacji technicznej lub publikacji naukowych. Tego się nie da skutecznie przeprowadzić na odległość, więc na pewne zajęcia studenci muszą jednak przybyć na uczelnię i fizycznie uczestniczyć w laboratoriach. Ale liczba osób na sali została zredukowana do połowy, a stanowiska laboratoryjne są rozmieszczone w dużych odległościach od siebie, więc powinno być bezpiecznie.

Zachowana ostrożność (maseczki i obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu) , jak również bramki z pomiarem temperatury przy wejściach na uczelnię powinny uchronić studentów i prowadzących przed zakażeniami. Ale oby ta pandemia szybko minęła bo bardzo brakuje nam już kontaktów ze studentami!

 

Wykaz wszystkich publikacji popularnonaukowych prof. Tadeusiewicza wraz z odnośnikami do ich pełnych wersji

Stopka