Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. M. Talar, KSAF AGH

Relacja z I Studenckiej Konferencji Górnictwa Kosmicznego

I Studencka Konferencja Górnictwa Kosmicznego odbyła się 24 maja 2018 r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Była to pierwsza w Polsce konferencja o tematyce poświęconej eksploatacji przestrzeni pozaziemskiej, zorganizowana przez studenckie koła naukowe. Celem wydarzenia była integracja środowiska entuzjastów górnictwa kosmicznego, a także wypromowanie zagadnienia wśród studentów. Uczestnicy wysłuchali 16 referatów wygłoszonych przez studentów oraz przedstawicieli ze świata nauki. Tematyka wystąpień obejmowała wszelkie aspekty związane z górnictwem kosmicznym. Uczestnicy mieli możliwość zaznajomić się z surowcami, jakie występują w asteroidach oraz poznać sposoby pozyskiwania wody w przestrzeni pozaziemskiej. Zostały zaprezentowane możliwe metody urabiania, które z powodu ograniczonej grawitacji różnią się od tych stosowanych na Ziemi. Przedstawiono sposoby wiercenia otworów strzałowych oraz omówiono szerokie zastosowanie materiałów wybuchowych w przestrzeni kosmicznej. Innym poruszonym zagadnieniem były rodzaje napędów kosmicznych oraz ich kierunek rozwoju. Objaśniono jakie zastosowanie w bio-górnictwie mają organizmy żywe, takie jak bakterie lub gąbki. Tematyka konferencji skupiała się nie tylko na zagadnieniach technicznych, uczestnikom został również przybliżony aspekt ekonomiczny, który dotyczył wyceny asteroid, jak również aspekt prawny – przestrzeni kosmicznej jako dobra całej ludzkości.

Organizatorzy otrzymali zgłoszenia od blisko pół tysiąca osób, które chciały wziąć udział w konferencji. Wydarzenie związane z konferencją utworzone na portalu społecznościowym trafiło do blisko 130 tys. osób. Liczby te świadczą o tym, iż zaprezentowana tematyka cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców. Wydarzenie można było śledzić dzięki prowadzonej na żywo relacji. Uczestnicy i obserwatorzy zadawali pytania prelegentom zarówno na sali audytoryjnej, jak i za pośrednictwem serwisu społecznościowego.

Idea pozyskiwania surowców w kosmosie oraz wszelkie aspekty z tym związane stanowią bardzo interesujące oraz przyszłościowe zagadnienie, które jest trudne i mało zbadane. Organizacja I Studenckiej Konferencji Górnictwa Kosmicznego pozwoliła na lepsze poznanie tej tematyki i integrację środowisk zafascynowanych eksploatacją kosmosu.

Wydarzenie było organizowane przez: Koło Naukowego Mechaników Górników, Koło Naukowe AGH Space Systems, Koło Naukowe Skalnik oraz Koło Naukowe Geofizyków AGH GEOFON. Pomysłodawcą konferencji był Przemysław Pustułka – członek Koła Naukowego Mechaników Górników.

Konferencja odbyła się pod patronatem Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anny Siwik, Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki prof. Antoniego Kalukiewicza, Dziekana Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska prof. Jacka Matyszkiewicza, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS oraz POLSA – Polska Agencja Kosmiczna.

Relacja fotograficzna KSAF AGH

Stopka