12.05.2022

Profesorowie Tadeusz Słomka i Andrzej Gołaś odebrali dyplomy Małopolanina Roku

Zdjęcie zrobione w Auli Collegium Novum UJ podczas wręczenia tytułów Małopolanin Roku oraz Człowiek Roku edycji 2019 i 2020. Od lewej stoją Rektor UJ prof. Jacek Popiel, Kazimierz Barczyk, prof. Tadeusz Słomka. Panowie ubrani są w ciemne garnitury, białe koszule i krawaty. Prof. Tadeusz Słomka trzyma w rękach dyplom oraz karykaturę autorstwa Ewy Barańskiej-Jamrozik. W tle ściana w odcieniach czerwieni ozdobiona portretami najważniejszych postaci związanych z Uniwersytetem. Jednym z obrazów jest wizerunek papieża Jana Pawła II.

Zdjęcie zrobione w Auli Collegium Novum UJ. Od lewej stoją prof. Jacek Popiel, Kazimierz Barczyk, prof. Andrzej Gołaś. Panowie ubrani są w ciemne garnitury, białe koszule i krawaty. Prof. Gołaś trzyma w jednej ręce dyplom drugą ręką ściska dłoń Rektora UJ, który mu gratuluje i wręcza karykaturę. Na drugim planie stoją ustawione w rzędzie sztalugi z zabawnymi karykaturami pozostałych wyróżnionych podczas tej uroczystości osób.

fot. Anna Wojnar; źródło: www.uj.edu.pl

10 maja 2022 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się uroczystość wręczenia tytułów Małopolanin Roku oraz Człowiek Roku edycji 2019 i 2020. W gronie uhonorowanych osób znaleźli się prof. Tadeusz Słomka oraz prof. Andrzej Gołaś.

Tytuł Małopolanina Roku jest przyznawany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, a także tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju od 1995 r.

Małopolaninem Roku 2020 został prof. Tadeusz Słomka, Rektor AGH w latach 2012–2020 – w uznaniu za działania dla dalszego rozwoju 100-letniej AGH, największej polskiej uczelni technicznej o międzynarodowej renomie, oraz za rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie.

Tytuły Małopolanina Roku 2019 przyznany został prof. Andrzejowi Gołasiowi, współzałożycielowi NSZZ „Solidarność” w AGH, prezydentowi Krakowa w latach 1998–2002, senatorowi RP VI Kadencji w latach 2005–2007, prorektorowi AGH w latach 1996–1999. Tytuł został przyznany w 30. rocznicę odrodzenia w Polsce samorządu terytorialnego.

Dyplomy laureatom wręczali wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk oraz Rektor UJ prof. Jacek Popiel. Oprócz tytułów uhonorowani otrzymali także swoje karykatury, autorstwa Ewy Barańskiej-Jamrozik.

Gala laureatów odbyła się po pandemicznej przerwie.

***

Małopolaninem Roku 2019 został także inny były prezydent Krakowa – Józef Lassota. A w 2020 r. tytuł otrzymał również były Rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Ludźmi Roku 2019 zostali: Olga Tokarczuk i Robert Lewandowski. W roku 2020 takie same wyróżnienia przyznano prof. Andrzejowi Matyji oraz Pawłowi Borysowi – za działania ochronne i osłonowe podczas pandemii COVID-19. Tytuł Człowiek Roku przyznawany jest przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.