Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Profesorowie Andrzej Jajszczyk i Janusz Gołaś ponownie powołani do Komitetu Polityki Naukowej

Prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk oraz prof. dr hab. Janusz Gołaś zostali ponownie powołani przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina na członków Komitetu Polityki Naukowej.

Prof. Andrzej Jajszczyk jest związany z Katedrą Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, której w latach 2000–2005 był zastępcą kierownika. Jest autorem bądź współautorem 12 książek, ponad 300 artykułów naukowych (w tym ponad 60 w najlepszych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej), a także 19 patentów związanych z przede wszystkim z Internetem, optycznymi sieciami telekomunikacyjnymi i węzłami sieci oraz ponad 60 artykułów na temat nauki i szkolnictwa wyższego. Był redaktorem naczelnym amerykańskiego czasopisma IEEE Communications Magazine, wprowadzając miesięcznik na pierwsze miejsce wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych w kategorii współczynnika wpływu (impact factor). W 2008 r. otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W latach 2011–2015 był pierwszym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki. Prof. Jajszczyk jest wiceprezesem zarządu Fundacji Kyoto-Kraków i członkiem Klubu Krakowskiego. W latach 2011–2015 był członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i prezesem Oddziału PAN w Krakowie. Zasiada w Komitecie Polityki Naukowej. Od stycznia 2017 r. jest członkiem Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), a we wrześniu 2017 r. został wybrany na członka zwyczajnego europejskiej akademii nauk Academia Europea.

Prof. Jausz Gołaś jest kierownikiem Katedry Chemii Węgla i Nauk o Środowisku na Wydziale Energetyki i Paliw. Jest autorem m.in. ponad 300 publikacji, dwóch książek i jednego patentu oraz prezentacji w czasopismach o uznaniu międzynarodowym. Promotor 12 prac doktorskich (5 wyróżnionych), recenzent 12 prac doktorskich. W latach 1995-2005 koordynował międzynarodowy program studiów pierwszego i drugiego stopnia prowadzonych w AGH w języku angielskim w oparciu o umowę o podwójnym dyplomowaniu z Illinois Institute of Technology, Chicago, USA. Kierował 13 projektami finansowanymi przez Komitet Badań Naukowych lub Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dwoma projektami edukacyjnymi dotyczącymi implementacji studiów inżynierskich prowadzonych w języku angielskim do polskiego systemu edukacyjnego. Autor i kierownik dziesięcioletniego projektu badawczo-dydaktycznego finansowanego przez Fundację Kościuszkowską z siedzibą w Nowym Jorku. Kierownik i koordynator projektu „Development of Coal Gasification Technology for HighEfficiency Fuel and Power Production” (CoalGas) finansowanego przez Unię Europejską za pośrednictwem KIC InnoEnergy. Kierownik programu dotyczącego analityki rtęci w środowisku w projekcie europejskim finansowanym w latach 2004–2009 w ramach 6 Programu Ramowego AQUATERRA.

Komitet Polityki Naukowej (KPN) jest organem opiniodawczo-doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Do głównych zadań Komitetu należy udzielanie pomocy ministrowi przy opracowywaniu: dokumentów dotyczących rozwoju nauki oraz polityki naukowej i innowacyjnej, projektu budżetu państwa oraz planu finansowego określającego środki finansowe na naukę, krajowych i zagranicznych priorytetów inwestycyjnych, a także opiniowanie: projektów aktów normatywnych dotyczących rozwoju nauki i innowacyjności, planów działalności Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz sporządzanie merytorycznych ocen sprawozdań z ich działalności. KPN liczy 12 członków.

Stopka