18 czerwca 2018 r. w stolicy Kazachstanu Astanie odbyło się 99 posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Kongresów Górniczych (International Organizing Committee of World Mining Congress – IOC WMC).

W spotkaniu, któremu przewodniczył Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. dr hab. inż. Marek Caławzięło udział m.in. dwóch członków Komitetu Narodowego: prof. dr. hab. inż. Piotr Czaja z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH oraz prof. Stanisław Prusek z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

W trakcie posiedzenia podjęto decyzje co do dalszych spotkań IOC i miejsc odbywania światowych kongresów. Ustalono, że kolejne – setne i jubileuszowe posiedzenie IOC, odbędzie się w 2019 r. w miejscowości Arequipa w Peru (tym kraju planowany jest także 27 Światowy Kongres Górniczy w 2024 r.) Z kolei 101 posiedzenie IOC odbędzie się w Moskwie w 2020 r.

Duża cześć obrad pochłonęła burzliwa dyskusja nad Nową Strategią IOC wymagającą między innymi głębokiej zmiany statutu, co winno być następstwem podjętej w New Delhi w 2017 r. decyzji o powołaniu 10 podkomitetów Task Forces (Sub-Committe). W czterech z nich przewodnictwo przypadło polskim przedstawicielom:

• Sub-committee 1: develop criteria and guidelines for selecting future hosts of WMC – przewodniczący prof. dr hab. inż. Marek Cała,
  • Sub-committee 2: develop guidelines for selecting future hosts of IOC meetings (incl. minimum requirements for IOC meetings) – przewodniczący prof. dr hab. inż. Marek Cała,
  • Sub-committee 3: undertake regional and / or thematic meetings (incl. short courses and web casts) – przewodniczący dr Jacek Skiba
  • Sub-committee 10: Establishing a scholarship sub-committee with main recommendation „to set up a program to support young mining scientists entitled Krupinski Scholarship“ – przewodniczący prof. dr hab. inż. Piotr Czaja.

W oparciu o obszerny 20 stronicowy raport z pracy poszczególnych podkomitetów podjęto wiele decyzji oraz zidentyfikowano problemy do dalszej dyskusji, które w niedalekiej przyszłości (przed 100 spotkaniem IOC w Peru) powinny przynieść konkretny materiał wprowadzający „epokową zmianę” strategii IOC WMC.

99 posiedzenie IOC WMC odbyło się w przeddzień 25 Jubileuszowego Światowego Kongresu Górniczego, który będzie obradował w Astanie w dniach 19-22 czerwca br.

W wydarzeniu weźmie udział rekordowa liczba ok. 2500 uczestników z 50 krajów świata. Na towarzyszącej kongresowi wystawie maszyn górniczych prezentować się będzie 230 firm, głównie azjatyckich. Polskę reprezentuje pięć firm i stoisko Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Wśród uczestników wygłaszających referaty znajdą się m.in. przedstawiciele Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii: prof. dr hab. inż. Piotra Czaja, prof. dr hab. inż. Barbara Tora, dr hab. inż. Tomasz Niedoba oraz dr hab. inż. Dariusz Obracaj.