Prace magisterskie studentów inżynierii biomedycznej z AGH najlepsze w Polsce

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zwyciężyli w V edycji ogólnopolskiego konkursu Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej na najlepszą pracę magisterską w 2011 roku. Wyniki konkursu ogłoszono pod koniec kwietnia 2012 roku.

Pierwszą nagrodę w wysokości 3 tys. zł otrzymała mgr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH za pracę zatytułowaną Nowej generacji biomateriały hydrożelowe do leczenia ubytków tkanki kostnej.

Drugie miejsce zajęli: mgr inż. Tomasz Karaś i mgr inż. Robert Kos z Wydziału Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH za pracę pt. Czujniki optyczne jako podstawa systemu sterowani urządzeniami domowymi przez osoby niepełnosprawne.

Ponadto w konkursie wyróżnienie zdobyli mgr inż. Wojciech Tekieli i mgr inż. Przemysław Kowalski z Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej za pracę poświęconą systemowi określającemu rodzaj uszkodzeń stawu kolanowego na podstawie obrazów z tomografu komputerowego.

Konkurs PTIB organizowany jest od pięciu lat i ma na celu m.in. popularyzowanie inżynierii biomedycznej w Polsce, a także zachęcanie studentów do podejmowania zagadnień tej dyscypliny w ramach prac magisterskich. Prace konkursowe dotyczą rożnych dziedzin szeroko pojętej inżynierii biomedycznej, m.in. biopomiarów, biomechaniki, biomateriałów, biocybernetyki, a także dziedzin pokrewnych. Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez jury jest możliwość praktycznego wykorzystania w medycynie zaprezentowanych przez studentów rozwiązań.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Krakowie (25 maja br. o godz. 12.00, bud. U-2, ul. Reymonta 7) w ramach organizowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą Ogólnopolskiej Konferencji Inżynierii Biomedycznej.