Porozumienie o współpracy AGH i SGL Group - The Carbon Company

28 września 2012 r. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i firma SGL Group - The Carbon Company, największa globalna spółka zajmująca się produkcją materiałów węglowych i grafitowych, podpisały porozumienie o ścisłej współpracy.

Rozpoczęte dwa lata temu z inicjatywy przedstawicieli SGL rozmowy dotyczyły możliwości nawiązania formalnej współpracy z AGH, zarówno w zakresie możliwości kształcenia inżynierów dla przemysłu materiałów węglowych i grafitowych, jak i rozwoju badań niezbędnych w unowocześnieniu technologii materiałów węglowych, uwzględniających aspekty ekologiczne, środowiskowe i energooszczędnościowe. Efektem wielomiesięcznych negocjacji jest projekt rozwojowy, którego celem będzie utworzenie Międzynarodowego Centrum Badań Materiałów Węglowych przy AGH.

Głównym beneficjentem umowy ze strony AGH jest Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, którego współpraca z SGL Group - The Carbon Company obejmuje m.in. kształcenie studentów dla potrzeb spółki czy opracowanie zasad i form finansowania badań (w tym stypendiów dla magistrantów i doktorantów). WIMiC wypromował już pierwszych magistrantów (pięć osób), którzy realizowali swoje prace finansowane przez SGL i na potrzeby tego przemysłu. Wydział otrzymał także środki finansowe na ufundowanie siedmiu stypendiów z przeznaczeniem na realizacje dalszych prac dyplomowych i dwa stypendia doktorskie, który zostały przyznane wybranym w wyniku konkursu doktorantom. Przedstawiciele SGL prowadzą również od dwóch lat wykłady i seminaria na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Utworzenie Międzynarodowego Centrum Badań Materiałów Węglowych przy AGH, finansowanego w całości przez SGL Group - The Carbon Company, stanowić będzie jeden z najważniejszych przykładów ścisłej współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej z biznesem. Pierwsze środki finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego i urządzeń zostały przyznane już na ten rok. Docelowo projekt ten ma być zrealizowany do końca roku 2015, a laboratoria zlokalizowane zostaną w Centrum Energetyki AGH - największej inwestycji uczelni (jej rozpoczęcie planowane jest na I kwartał 2013 roku).

Grupa SGL jest światowym liderem producentów materiałów opartych na węglu, kompozytów i materiałów z włókien węglowych. Materiały te wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym, w sektorze półprzewodników czy akumulatorach litowo-jonowych. Materiały pochodzenia węglowego wykorzystywane są także coraz częściej w energetyce wiatrowej i przemyśle lotniczym.
Grupa SGL (www.sglgroup.com) ma 47 zakładów produkcyjnych w Europie, Ameryce Północnej i Azji, jak również sieć serwisów w ponad 100 krajach. W zeszłym roku firma zatrudniała około 6500 pracowników. W Polsce SGL Group - The Carbon Company obecna jest w zakładach w Nowym Sączu oraz Raciborzu.