02.01.2012

Od Buzułuku do Bolonii. Szlak 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - wykład

W ramach cyklu spotkań „Biblioteka Główna AGH zaprasza..." 10 stycznia 2012 r. (wtorek) o godz. 11:00 z wykładem wystąpi prof. dr hab. Wojciech Narębski - geochemik, pracownik naukowy Muzeum Ziemi PAN, żołnierz 22. Kompanii Zaopatrzenia Artylerii 2. Korpusu Polskiego w czasie II wojny światowej, uczestnik bitwy o Monte Cassino.


Profesor Narębski w czasie spotkania przedstawi historię powstania i walk 2 Korpusu oraz opowie o swoich wojennych przeżyciach - drodze z Rosji poprzez Palestynę do Włoch, z Armią Andersa.

 

Wykład odbędzie się w Czytelni Książek Własnych Biblioteki Głównej (pawilon U-1, parter).

 

Prof. dr hab. Wojciech Narębski, urodzony w 1925 roku, jest synem Stefana Narębskiego, przedwojennego architekta miejskiego w Wilnie, profesora sztuk pięknych na Uniwersytecie Stefana Batorego. Aresztowany wiosną 1941 roku przez sowietów i zesłany w głąb Rosji, po zawarciu układu Sikorski-Majski Wojciech Narębski trafił do Buzułuku, gdzie formowała się Armia Polska pod dowództwem generała Andersa. Jako żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim (tej samej, której emblematem jest niedźwiedź niosący pocisk artyleryjski) brał udział w walkach pod Monte Cassino i Ankoną. Po wojnie wrócił do Polski, ukończył studia chemiczne w Toruniu, doktoryzował się i habilitował w zakresie geochemii w Krakowie. Pracował w Muzeum Ziemi. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Aktywnie działa w ruchach kombatanckich na terenie Polski i Włoch. W 2008 roku nagrał płytę z piosenkami Armii generała Andersa. 

 

 

Szerzej o prof. Narębskim oraz kompanii w której służył w serwisie www.jednostki-wojskowe.pl