Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Na pograniczu sztuki i technologii – dzień z ceramiką bolesławiecką w AGH

18 maja br. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki odbył się Dzień Otwarty Ceramiki Artystycznej, który został zorganizowany ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu.

– Dzień Ceramiki Artystycznej jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu naszej uczelni i Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. To dla nas wielki zaszczyt, że możemy realizować współpracę z tak zasłużonym zakładem. W tym szczególnym miejscu łączy się nauka, technologia, artyści oraz świat biznesu. Jak wskazują wyniki oraz piękne wyroby – ta synergia przynosi bardzo dobre efekty. Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki jest wydziałem, w którym ceramika, również ta klasyczna, pełni ogromną rolę – powiedział podczas otwarcia spotkania Dziekan WIMiC prof. Włodzimierz Mozgawa.

W programie wydarzenia przewidziano cykl wykładów oraz liczne pokazy. Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści związani z branżą – prof. Marika Benke Gajda, wykładowca w Pracowni Rzeźby w Ceramice z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz mgr inż. Katarzyna Pasiuk, doktorantka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, która przedstawiła wykład na temat szkliw. Na AGH przybyli również znakomici goście z Bolesławca, m.in. kierownik artystyczny – Mariusz Ochocki, projektantki dekoracji – Maria Starzyk i Teresa Liana, główny modelarz – Robert Markowski oraz mistrz modelarni – Krzysztof Szpila. W holu wydziału można było obejrzeć najnowsze kolekcje wyrobów ceramiki artystycznej, a także zobaczyć pokazy m.in. zdobienia ceramiki oraz sztuki modelarstwa i toczenia na toczku modelarskim.

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mamy możliwość poznania i dotknięcia tego, co na AGH jest podstawą naszej działalności, zarówno w edukacji, w badaniach, jak i pracach rozwojowych, mianowicie – dokonań naszych wspaniałych partnerów z przemysłu. Z obszaru współpracy z zakładem w Bolesławcu zwróciłbym uwagę na tradycję, która nas wiąże, naszą wspólną historię – działalności produkcyjnej i artystycznej ceramiki. Co więcej, te obszary są również płaszczyzną bardzo skutecznego biznesu. Doskonale wiemy, że obecnie „Bolesławiec” jest najbardziej rozpoznawalną marką ceramiczną Polski. Marką, która kojarzy się z polską produkcją i dobrze sprzedaje się na świecie. O ile miasto Bolesławiec urosło do stolicy polskiej ceramiki, oczywiście mówimy, że jakiś element tej stolicy jest w Krakowie ze względu na prace, które prowadzone są w AGH – powiedział Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis.

Absolwent AGH mgr inż. Grzegorz Szandrowski, zastępca prezesa Zarządu Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, przedstawił historię ceramiki bolesławieckiej. W swoim wystąpieniu zaprezentował, w jaki sposób zmieniały się kształty, a także projektowanie i wzornictwo na przestrzeni kilkudziesięcioletniej historii zakładu. Zwrócił również uwagę na to, iż współcześnie warunkiem zaistnienia przemysłu ceramicznego na rynku handlowym jest własne oryginale wzornictwo, dlatego dział projektowy, zarówno kształtów jak i dekoracji, odgrywa w każdej firmie bardzo istotną rolę.

Ceramika bolesławiecka rozpowszechniona jest na całym świecie dzięki glinom, których pokłady znajdują się na Dolnym Śląsku. W Bolesławcu działają 24 zakłady produkujące ceramikę, a Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego jest jednym z największych. Wyroby ceramiczne mają swoich entuzjastów na wielu rynkach zagranicznych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Belgii, Danii, Czechach, Szwajcarii, Finlandii, Szwecji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Aż 50% eksportu trafia na rynek azjatycki, gdzie głównymi odbiorcami są Japonia, Korea Południowa i Tajlandia, a największym powodzeniem cieszą się tam komplety do sushi.

Stopka