Jubileusz Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej

Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej obchodzi w maju 2012 roku 90-lecie istnienia. Jego początki sięgają roku 1922 kiedy to uruchomiono w Akademii Górniczej Wydział Hutniczy. Obecna nazwa jednostki została przyjęta w roku 2005. Pierwszym dziekanem Wydziału został prof. Antoni Rodziewicz-Bielewicz, wybitny polski metalurg, profesor politechniki w Nowoczerkasku, a od roku 1920 krakowskiej Akademii Górniczej.

Wydział rozwijał się intensywnie w okresie powojennym. Wraz z odbudową przemysłu w kraju znacząco wzrosła liczba studentów na Wydziale Hutniczym. Prowadzono wówczas kształcenie na jednym kierunku nauczania: Metalurgia. W roku 1986 podjęto decyzję o rozszerzeniu oferty kształcenia o kierunek Inżynieria Materiałowa. W ostatnich latach uruchomiono kolejne kierunki: w roku 2004 - Informatykę Stosowaną, w roku 2007 Edukację Techniczno-Informatyczną, oraz w roku 2011 makrokierunek Inżynieria Obliczeniowa (prowadzony wspólnie z Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH).

Przez 90 lat swojej historii Wydział wykształcił wielu wspaniałych naukowców m.in. prof. Jan Janowski, prof. Feliks Orszak, prof. Mikołaj Dubowicki. Pracownicy Wydziału prowadzą zróżnicowaną działalność naukową w zakresie badań podstawowych i stosowanych w metalurgii, inżynierii materiałowej oraz informatyce stosowanej.

Równolegle do rozwoju zaplecza badawczego Wydział prowadzi starania o rozwój bazy dydaktycznej, która zapewnia wszystkim studentom odpowiednie warunki zdobywania wiedzy oraz dostęp do coraz nowocześniejszych narzędzi wykorzystywanych podczas przygotowania i prowadzenia zajęć. Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej dzięki zmianom przeprowadzonym w ostatnich latach stał się nowoczesną jednostką naukowo-dydaktyczną. Jednoznacznie świadczy o tym przyznana pierwsza kategoria w grupie jednostek jednorodnych G1/N12 (nauki chemiczne oraz inżynieria materiałowa, chemiczna i procesowa).

Uroczystości Jubileuszowe połączone są z obchodami Dnia Hutnika, które odbędą się 10 - 12 maja 2012 roku. W piątek bezpośrednio po posiedzeniu Senatu będzie mieć miejsce tradycyjna uroczystość ślubowania hutniczego studentów Wydziałów Pionu Hutniczego.

Więcej informacji na: www.dzienhutnika.agh.edu.pl