Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

„Jaka przyszłość czeka sztuczną inteligencję?” – felieton

Skrócona wersja poniższego felietonu autorstwa prof. Ryszarda Tadeusiewicza została opublikowana w Gazecie Krakowskiej 23.05.2018 r. 

Tydzień temu, 17.05.2017, miały miejsce obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Święto to zostało wprowadzone uchwałą ONZ 27.03.2006 i od tego czasu rokrocznie jest obchodzone w prawie wszystkich krajach świata, w tym także w Polsce. W tym roku hasłem przewodnim jest „Umożliwienie pozytywnego wykorzystania sztucznej inteligencji dla wszystkich”.

Pełny program uroczystości był ogłoszony w Internecie, więc można go obejrzeć, natomiast mniej widoczny jest fakt, że podczas wszystkich imprez jako podstawowy materiał informacyjny dostępny był specjalny numer „Przeglądu Technicznego” (PT) – najstarszego (wychodzi od 1866 roku!) polskiego periodyku poświęconego technice.

Mam powody, żeby wspomnieć o tym szczególe, ponieważ wydarzyło się coś niezwykłego.

Przygotowując świąteczny numer redakcja PT zaprosiła wielu polskich informatyków do nadesłania wypowiedzi na temat sztucznej inteligencji. Między innymi ja dostałem takie zaproszenie i oczywiście napisałem krótki artykuł (liczba znaków była limitowana!) zatytułowany „Wykorzystanie sztucznej inteligencji dla pożytku społecznego - co się za tym kryje?”.

Jakie było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że ten mój tekst będzie stanowił „wstępniak” do całego jubileuszowego wydania PT!

Artykuł wstępny wprowadza czytelników do tematyki całego numeru czasopisma, więc zazwyczaj jest pisany przez naczelnego redaktora. W przypadku PT redaktorem naczelnym jest od lat Ewa Mańkiewicz-Cudny, która jest także prezesem Naczelnej Organizacji Technicznej, więc zwykle to Jej teksty otwierają kolejne numery PT.

Tym razem jednak Pani Prezes odstąpiła od swego przywileju i zgodziła się, by ten szczególny numer PT otwierał mój tekst.

W efekcie tekst ten został dostrzeżony przez wielu uczestników święta i dostałem mnóstwo listów (email) z uwagami. Jedni z korespondentów chwalili moje tezy, inni się im sprzeciwiali. Wybitny informatyk i twórca polskich programów nauczania podstaw informatyki w szkołach, prof. Maciej M. Sysło napisał do mnie:

Przeczytałem Twój wstępniak w PT 10/2018 na temat AI i zmroziła mnie Twoja przepowiednia, że „już niedługo (za 10? a może za 20 lat?) wyprzedza one [programy AI] intelektualnie ludzi".

Ja jednak twierdzę stanowczo, że stale i nieograniczenie wzrastająca sprawność programów komputerowych nieuchronnie doprowadzi do tego, że reprezentowana przez nie inteligencja (w dowolny sposób definiowana i mierzona!) zrówna się z inteligencją ludzi – a potem ją przewyższy.

Moi oponenci w to nie wierzą. Cytowany już prof. Sysło napisał na końcu swojego listu:

Jestem optymistą i pozwolę sobie "za 10 a może za 20 lat sprawdzić (mam nadzieje), czy programy AI wyprzedzą intelektualnie ludzi".

Potem jednak zreflektował się i dodał:

W tym oczywiście tkwi pewna sprzeczność, bo mogą one mi tego nie umożliwić.

A co Państwo sądzicie na ten temat?

 

Wykaz wszystkich publikacji popularnonaukowych prof. Tadeusiewicza wraz z odnośnikami do ich pełnych wersji

Stopka