Delegacja nepalskich naukowców-geologów z wizytą w AGH

11 maja 2022 r. Rektor AGH prof. Jerzy Lis gościł delegację nepalskich geologów z Centralnego Wydział Geologii Uniwersytetu Tribhuvan w Katmandu (Tribhuvan University, Kirtipur). Podczas spotkania wymieniono uwagi na temat bilateralnej współpracy pomiędzy obiema uczelniami, która została zaaranżowana przez dr. inż. Michała Krobickiego z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, koordynatora Rektora AGH ds. współpracy krajami Azji Południowo-Wschodniej.

W AGH gościli: dr Kabi Raj Paudyal – były przewodniczący Nepalskiego Towarzystwa Geologicznego, prof. dr Lalu Prasad Paudel (Tribhuvan University Service Commission, Kirtipur) – poprzedni kierownik Centralnego Wydziału Geologii oraz dr Ananta Prasad Gajurel – obecny kierownik Centralnego Wydziału Geologii jak i przewodniczący Nepalskiego Towarzystwa Geologicznego.

Podczas pobytu w AGH delegacja z Nepalu uczestniczyła także w drugiej edycji międzynarodowego spotkania Erasmus+ International Staff Week organizowanego przez Dział Współpracy z Zagranicą AGH (9–13 maja br.). Goście z uznaniem odnieśli się do tej inicjatywy, przedstawiając plany dalszej kooperacji dwustronnej w przyszłości.

W ramach tzw. mobilności edukacyjnej w sektorze szkolnictwa wyższego z krajami partnerskimi programu Erasmus+ nepalscy geolodzy poprowadzili wykłady na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska z zakresu geologii Himalajów, geologicznych zagrożeń w Nepalu (trzęsienia ziemi, osuwiska) oraz geoturystycznych walorów tego kraju.

Spotkanie w AGH było także okazją do zaprezentowania bieżących efektów prac, jakie toczą się w ramach międzynarodowego projektu IGCP 710 (International Geoscience Programme) prowadzonego pod auspicjami UNESCO. Dr inż. Michał Krobicki jest liderem projektu, a dr Kabi Raj Paudyal bierze w nim udział.

Warto wspomnieć, że dr Kabi Raj Paudyal oraz dr inż. Michał Krobicki z WGGiÓŚ przeprowadzili w marcu br. serię wykładów dla nepalskich studentów uniwersytetu Tribhuvan, korzystając z Uczelnianej Platformy e-Learningowej (UPeL). Inicjatywa ta, prowadzona w ramach projektu SPINAKER (International Virtual School at AGH UST), będzie kontynuowana.

W planach jest podpisanie bilateralnej umowy (Memorandum of Understanding) pomiędzy AGH a Uniwersytetem Tribhuvan.