Aktualności

Aktualności

AGH Solar Boat Team i nowa łódź „Celka” w Reguengos de Monsaraz

Debiut „Celki” na szerokich wodach

Konstruktorzy z AGH Solar Boat Team znaleźli się w elitarnym gronie sześciu zespołów, które miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia podczas zawodów zero-emisyjnych łodzi zasilanych energią słoneczną, odbywających się w dniach 3–6 czerwca 2021 r. na zalewie Alqueva w Portugalii. Zorganizowano je w ramach wydarzenia WATER – World Forum For Life, którego głównym celem jest inspirowanie do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska.

Pierwszy dzień zawodów przeznaczony był na testowanie łodzi. Odbyło się pierwsze wodowanie „Celki” na portugalskich wodach i przygotowywanie jej do pierwszych konkurencji.

Stojąca przy kei jednoosobowa łódź z napędem solarnym (widoczne panele fotowoltaiczne pokrywające kadłub) ze sternikiem i grupa osób na nabrzeżu

W pierwszej kolejności łodzie solarne mogły zawalczyć o punkty w konkurencji Short Race – wyścigu wytrzymałościowym, w którym należało wykonać jak najwięcej okrążeń w ciągu godziny. „Celka” zdobyła 4 punkty, przepływając 13 okrążeń.

Następnie łodzie miały się zmierzyć w kategorii Long Race. Dystans wynosił 12 km na okrążenie, a cały wyścig trwał aż 3 godziny. Drużyna z AGH zdobyła w nim 4 punkty za przepłynięcie pięciu okrążeń. Sternik musiał dobrać prędkość i rozłożyć ją na trasie tak, by jak najefektywniej wykorzystać możliwości łodzi.

W kategoriach Sprint Race oraz Match Race AGH Solar Boat Team uplasował się na piątej pozycji, otrzymując 4 punkty.

Łódź solarna o burtach w kolrze czerwonym w ruchu na wodach dużego akwenu – zalewu Alqueva. W dali widoczne piaszczyste wybrzeże.

Tym razem zespołowi nie udało się wywalczyć miejsca na podium, zawody były jednak doskonałym kompleksowym testem nowej konstrukcji. „Celka”, oficjalnie wodowana zaledwie dwa tygodnie wcześniej, weźmie w tym roku udział jeszcze w międzynarodowych zawodach w Monako, Holandii oraz w Niemczech.