fot. Instytut Konfucjusza UJ

Chiński chór dziecięcy wystąpił w AGH

15 maja 2019 r. w AGH odbył się występ chińskiego chóru dziecięcego „Jin Fan”. Mali artyści w wieku 8-11 lat są uczniami najlepszych pekińskich szkół: Shijia Primary School, Beijing Jingshan School i The Branch School of Shijia.

W programie koncertu znalazły się tradycyjne pieśni chińskie i utwory z opery pekińskiej. Można było także zobaczyć tańce mniejszości oraz trudną sztukę chińskiej kaligrafii. Zachwycały nie tylko występy, ale również stroje i makijaże dziecięcych artystów.

Występ był możliwy dzięki współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej z Instytutem Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego i odbył się w ramach inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku „One Belt, One Road”.

Koncert był w AGH pierwszym z wydarzeń artystycznych promujących kulturę chińską, realizowanych na mocy porozumienia o współpracy w zakresie prowadzenia zajęć z języka chińskiego dla studentów i kadry AGH w ramach Punktu Instytutu Konfucjusza UJ przy Studium Języków Obcych AGH. Porozumienie zostało podpisane 24 stycznia br. przez Rektorów obu uczelni: Rektora AGH prof. dra hab. inż. Tadeusza Słomkę oraz Rektora UJ prof. dra hab. med. Wojciecha Nowaka.

W Studium Języków Obcych AGH program Klas Konfucjańskich realizowany jest z powodzeniem od dwóch lat.