09.12.2019

„Archiwum Groźnych Historii” – premiera zbioru opowiadań kryminalnych o AGH


9 grudnia 2019 r. ukazał się zbiór opowiadań kryminalnych pt. Archiwum Groźnych Historii”. W antologii znalazło się 12 najlepszych tekstów wyłonionych przez jury spośród 250 zgłoszeń do konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH” zorganizowanego z okazji Jubileuszu Akademii Górniczo-Hutniczej.

Podczas uroczystej premiery obecni byli Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Prorektorzy – prof. Anna Siwik oraz prof. Wojciech Łużny, przedstawiciele jury, a także autorzy nagrodzonych opowiadań. Wśród nich znaleźli się zarówno doświadczeni twórcy, jak i odkryte przez nas debiutujące literackie talenty.

Każde ze zwycięskich 12 opowiadań zawiera pomysłowe odniesienia do AGH oraz charakteryzuje się mrożącą krew w żyłach fabułą. Pojawiają się w nich m.in. wątki badań naukowców, nowych technologii, kół naukowych, Miasteczka Studenckiego czy uczelnianego sportu. Autorzy sięgnęli też do 100-letniej historii uczelni – bohaterem jednego z opowiadań jest m.in. Walery Goetel, rektor w latach 1939 –1951. Akcja przenosi się także do początków istnienia Akademii Górniczej. Kryminalne intrygi rozgrywają się również w laboratorium wysokich napięć czy w komorze bezechowej.

W konkursowym jury zasiedli m.in. autor kryminałów Marcin Wroński, a także przedstawiciele władz uczelni, Biblioteki Głównej AGH oraz Wydawnictw AGH. Prace nad publikacją trwały od maja 2019 r.

Jubileuszowe wydawnictwo jest idealną propozycją lektury nie tylko dla całej społeczności AGH oraz mieszkańców Krakowa, ale także dla miłośników historii z dreszczykiem i literatury sensacyjnej.

Wyjątkową publikację można nabyć w Sklepie internetowym AGH oraz Wydawnictwach AGH, a także stacjonarnie na kampusie uczelni.