07.04.2020

Aplikacja studentów AGH pomoże potrzebującym w kwarantannie


Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli aplikację Aider. Ma ona za zadanie pomóc osobom, które nie mogą wychodzić z domu w tym trudnym okresie, a potrzebują np. dostarczenia zakupów czy pomocy w codziennych czynnościach. 

Aplikacja autorstwa Natalii Fitowskiej i Szymona Stasika z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej ma za zadanie w prosty i intuicyjny sposób połączyć potrzebujących oraz chętnych do pomocy. Po uruchomieniu programu użytkownik ma do wyboru dwa tryby – wolontariusza lub osoby, która potrzebuje pomocy (osoba starsza, niepełnosprawna lub objęta kwarantanną).

Osoba potrzebująca za pomocą prostego formularza zaznacza w jakim zadaniu potrzebuje wsparcia wolontariusza – czy jest to wyrzucenie śmieci, pójście do apteki czy do sklepu spożywczego. Może też dopisać własne zadanie, którego nie obejmuje kwestionariusz. Następnie dodaje takie ogłoszenie wraz z lokalizacją, a jej informacja zostaje umieszczona na mapie ogłoszeń, do której dostęp mają zarejestrowani wolontariusze. Po kliknięciu w konkretną wiadomość użytkownik wyświetla szczegółowe informacje. Jeżeli wolontariusz ma czas oraz możliwości przyjmuje zadanie. W ten sposób otrzymuje numer do osoby potrzebującej pomocy.

Warto dodać, że aplikacja jest całkowicie darmowa, a wolontariusze swoją pomoc oferują nieodpłatnie. Z kolei weryfikacja użytkowników odbywa się poprzez numer telefonu.

Aider powstawał od 2018 r. Autorzy planowali udostępnić aplikację w wakacje 2020 r., jednak ze względu na obecną sytuację postanowili maksymalnie przyspieszyć proces tworzenia.

Szczegółowe informacje na temat projektu