Prorektor ds. Studenckich AGH, prof. Rafał Dańko

Apel do studentów w związku z 1 listopada

Szanowne Studentki i Studenci AGH,

Zbliża się ważny okres dla wielu z nas. Czas, kiedy szczególnie pamiętamy o naszych Bliskich, których już pośród nas nie ma. Dla części z nas to nasi wspaniali Dziadkowie, dla innych Rodzice, czy inni członkowie naszych Rodzin, Przyjaciele i Bliscy. Zwykle w tym okresie spotykaliśmy się w gronie Rodziny na cmentarzach i każdy w odpowiedni dla siebie sposób wspominał ich pamięć.

Rok bieżący jest jednak inny niż lata poprzednie. Zmagamy się z groźną epidemią, której rozprzestrzenianie się jest szczególnie widoczne w większych skupiskach ludzi czy w środkach transportu publicznego. W takich miejscach, przy dłuższym czasie ekspozycji, stosowanie metody DDM może okazać się niewystarczające i możliwość zakażenia jest znacznie większa.

W związku z tym zwracam się do Państwa z apelem o pozostanie w najbliższych dniach w Krakowie i nieopuszczanie domów studenckich czy innych miejsc zamieszkania celem odwiedzenia grobów oraz spotkań w gronie rodzinnym. Zdaję sobie sprawę, że jest to prośba szczególnie trudna i wymagająca od Państwa poświęcenia. Państwa wyjazdy do domów rodzinnych niosą zagrożenie dla Was i Waszych Bliskich. Pamiętajcie o tym, proszę. Zakażenie COVID-19 dla jednych przebiega bezobjawowo, ale dla innych, szczególnie z grupy podwyższonego ryzyka, wiąże się z cierpieniem i bólem. Aby temu zapobiec i nie narażać siebie oraz innych osób na niebezpieczeństwo, proszę Państwa o rozważenie zastosowania się do mojego apelu i prośby.

Biorąc również te okoliczności pod uwagę, Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis nie zdecydował się na ogłoszenie godzin rektorskich 2 listopada br. Proszę o przyjęcie tej decyzji ze zrozumieniem i akceptacją.

Bardzo Państwu dziękuję za dotychczasowe odpowiedzialne, często wzorcowe przestrzeganie wymogów sanitarnych oraz obostrzeń, nierzadko uciążliwych, ale mających na celu niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa.

Jestem przekonany, że w niedługim czasie będziemy mogli wspólnie cieszyć się sukcesem w walce z pandemią i wrócić do aktywności właściwych Studentom i Pracownikom Uczelni.

Z życzeniami zdrowia,

Prof. Rafał Dańko