Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

„Akademia Górniczo-Hutnicza ukończyła 100 lat” – felieton

Skrócona wersja poniższego felietonu autorstwa prof. Ryszarda Tadeusiewicza została opublikowana w Gazecie Krakowskiej 23.10.2019 r.

Koniec poprzedniego tygodnia upływał na AGH pod znakiem jubileuszu stulecia tej uczelni. Było ciekawie, a ponieważ nie wszyscy Państwo mogliście w tym uczestniczyć, więc pozwolę sobie tutaj na krótką relację.

Najpierw przypomnienie:

Decyzję o utworzeniu w Krakowie wyższej uczelni kształcących inżynierów górników podjął (po wielu staraniach ze strony Krakowian) Sejm Galicyjski i potwierdził ją swoim rozporządzeniem Cesarz Franciszek Józef. Był maj 1913. Mianowano pierwszych profesorów, utworzono katedry, przygotowano rekrutację pierwszych studentów i zamierzano uruchomić pierwszy rok akademicki w październiku 1914 roku. Jednak w lipcu 1914 wybuchła wojna, którą potem nazwano pierwszą wojną światową. W momencie jej rozpoczęcia nie wiedziano jednak, że przybierze ona światowe rozmiary, potrwa ponad cztery lata i będzie się wiązała z ogromną liczbą ofiar. Nie wiedziano także, że trzeba będzie numerować te światowe konflikty, bo wszyscy wierzyli, że to jest ostatnia wojna w dziejach.

Nie była ostatnia, ale na skutek jej rozpoczęcia młodzi Polacy zamiast do ław uniwersyteckich trafili do okopów i na sześć lat marzenia o Akademii Górniczej trzeba było porzucić.

Zakończenie wojny w 1918 roku stworzyło warunki do tego, by Akademię powołać do życia – i zrobił to w dniu 20 października 1919 roku Marszałek Józef Piłsudski. Sto lat później, w poprzednią sobotę 19.10.2019, świętowaliśmy rocznicę tego wydarzenia uroczystym posiedzeniem Senatu. Posiedzenie to odbyło się w Centrum Kongresowym ICE, a nie jak zwykle w Auli AGH, ponieważ mieliśmy ogromną liczbę gości. Między innymi przyjechali świętować razem z nami rektorzy kilkudziesięciu uczelni z całej Polski, zjechało na AGH blisko tysiąc absolwentów uczelni dosłownie z całego świata, byli też przedstawiciele zakładów przemysłowych współpracujących z AGH a także przedstawiciele rządu i samorządu oraz – ponieważ owo posiedzenia było związane z inauguracją 101 roku akademickiego – byli też immatrykulowani studenci, chociaż tylko po jednym z każdego wydziału, bo wszystkich przyjętych nie pomieścił by chyba nawet Stadion Narodowy.

W trakcie uroczystości gratulacje i życzenia dla AGH przekazali: Prezydent RP Andrzej Duda, Wicepremier Jarosław Gowin, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik (który odczytał list od Premiera Mateusza Morawieckiego), Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i wiele innych dostojników. Oby się te wszystkie dobre życzenia spełniły!

Szkoda, że na następną taką uroczystość trzeba będzie czekać aż sto lat...

 

Wykaz wszystkich publikacji popularnonaukowych prof. Tadeusiewicza wraz z odnośnikami do ich pełnych wersji

 

Stopka