03.03.2017

AGH rozpoczyna współpracę z norweskim koncernem motoryzacyjnym


3 marca 2017 r. Akademia Górniczo-Hutnicza zawarła umowę z firmą Kongsberg Automotive Pruszków. Na mocy podpisanego porozumienia studenci naszej uczelni będą mogli odbyć staże i praktyki w oddziale norweskiego koncernu motoryzacyjnego w Pruszkowie pod Warszawą.

Według danych GUS zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce rośnie nieprzerwanie od 2010 r., sięgając blisko 200 tys. zatrudnionych (dane Polskiego Związku Motoryzacyjnego). Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2015 r. jest to czwarta najlepiej opłacana branża w przemyśle ciężkim.

W ramach umowy, którą sygnowali Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis i prokurent z firmy Kongsberg Automotive Pruszków Beata Anna Wałdoch, przedsiębiorstwo zapewni studentom miejsca na staże i praktyki w trakcie roku akademickiego oraz wakacji, jak również pomoc we wdrażaniu prac naukowo-badawczych. Przy podpisaniu porozumienia obecni byli również przedstawiciele Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej: Dziekan Wydziału prof. Ryszard Sroka, Prodziekan ds. Nauki i Współpracy prof. Janusz Gajda, Prodziekan ds. Studenckich i Ogólnych dr inż. Szczepan Moskwa oraz Agnieszka Wójcik z Działu Współpracy z Administracją i Gospodarką.

– Naszym szczególnym zadaniem jest dbałość o to, aby proces kształcenia studentów Akademii spełniał jak najwyższe wymagania. Chodzi tu przede wszystkim o utrzymanie wysokiej jakości oferty edukacyjnej naszej uczelni. Dlatego też doceniamy wszelkie możliwości nawiązania pozytywnych relacji z rynkiem przemysłowym. Dzięki tym kontaktom możemy zapewnić naszym studentom poznanie poszczególnych branż, jeszcze zanim podejmą oni ostateczną decyzję co do przyszłego miejsca zatrudnienia. Cieszymy się niezmiernie, że takie możliwości pojawiły się również w przypadku firmy Kongsberg Automotive Pruszków. Liczymy, że w niedługim czasie grupa zainteresowanych studentów będzie miała okazję zwiedzić tę ogromną fabrykę, a także rozpocząć w niej pracę pod okiem doświadczonych inżynierów – powiedział dr inż. Szczepan Moskwa.

Kongsberg Automotive to norweski holding działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje się tu m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie takich marek jak: Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, GM, Renault, Citroen, Peugeot, FIAT, Toyota, Maserati czy Bentley. Od 16 lat Kongsberg Automotive działa także w Pruszkowie. Zatrudnia obecnie ponad 1200 pracowników i jest jednym z liderów w produkcji akcesoriów oraz wyposażenia aut w naszym kraju. Firma ma w Polsce własny dział badawczo-rozwojowy, a w swojej produkcji wykorzystuje najnowsze technologie – część linii produkcyjnych jest wyposażona w roboty i w pełni zautomatyzowana.