08.05.2015

AGH rozpoczyna współpracę z Mesko – producentem amunicji i rakiet


8 maja br. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyło się podpisanie porozumienia o długoterminowej współpracy z jedną z najważniejszych polskich firm z sektora zbrojeniowego Mesko S.A. – lidera Grupy Amunicyjno-Rakietowej.

 

Mesko S.A. ze Skarżyska-Kamiennej jest uznanym dostawcą sprzętu dla wojsk NATO, eksportującym swoje wyroby m.in. do krajów obu Ameryk, państw skandynawskich i azjatyckich. Głównym celem umowy jest współpraca z naukowcami i studentami AGH w zakresie poszukiwania rozwiązań dla udoskonalania wyrobów i podzespołów do amunicji i rakiet. Po stronie uczelni w umowę zaangażowany jest m.in. Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki czy Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

 

Porozumienie zakłada przede wszystkim wzajemną wymianę doświadczeń i udostępnianie sprzętu laboratoryjnego oraz know-how do wspólnie prowadzonych projektów. Spółka Mesko, będąca producentem m.in. rakiety przeznaczonej do użycia jako broń w myśliwcach F-16, posiada bogate zaplecze w postaci wysokiej klasy specjalistów, menedżerów oraz infrastruktury, które gotowa jest udostępnić na rzecz np. doskonalenia zawodowego studentów AGH. Program współpracy ma opierać się na wspólnym poszukiwaniu nowych rozwiązań w produkcji - m.in. tworzeniu bardziej efektywnych materiałów do stosowania w wyrobach produkowanych przez Mesko.

 

Ważnym elementem porozumienia będą również praktyki i staże dla studentów AGH. Mesko S.A. umożliwi studentom Akademii dostęp do materiałów, a także prac i opracowań badawczych. W planach jest również realizacja prac dyplomowych związanych z przemysłem obronnym. Z drugiej strony planowane jest podwyższanie kwalifikacji pracowników spółki poprzez udział w szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych oferowanych przez uczelnię.