08.01.2021

AGH nawiązała współpracę z PZL Sędziszów


fot. Zbigniew Sulima

7 stycznia 2021 r. Akademia Górniczo-Hutnicza i PZL Sędziszów podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania długoterminowej współpracy. Wspólne projekty będą dotyczyły m.in. technologii związanych z fotowoltaiką. List intencyjny został podpisany przez dyrektor generalną PZL Sędziszów Agnieszkę Dec oraz Prorektora ds. Współpracy AGH. prof. Rafała Wiśniowskiego.

Współpraca będzie polegać m.in. na prowadzeniu wspólnych projektów z zakresu fotowoltaiki, współpracy naukowo-technicznej i wspólnym rozwiązywaniu problemów technicznych w nowo otwieranym zakładzie produkcji paneli fotowoltaicznych w Sędziszowie, prowadzeniu szkoleń i praktyk dla pracowników zakładu oraz studentów AGH. Długofalowa współpraca obejmie również współpracę przy rozwoju planowanego zakładu produkującego zasobniki energii dla systemów fotowoltaicznych w szerokim zakresie obsługiwanych mocy zainstalowanych w elektrowniach fotowoltaicznych. Ponadto współpraca przewiduje organizację praktyk dla studentów AGH w PZL Sędziszów, a także współpracę w zakresie rozwoju dydaktyki na kierunkach związanych z fotowoltaiką.

Współpracę koordynować będą:

  • ze strony AGH – dr hab. inż. Konstanty Marszałek, prof. AGH (koordynator w zakresie fotowoltaiki),
  • ze strony PZL Sędziszów – Stanisław Bajorski (kierownik projektu paneli PV).


PZL Sędziszów specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju filtrów. W szerokiej gamie produktów znajdują się filtry: powietrza, oleju, paliwa, kabinowe, hydrauliczne oraz osuszacze powietrza. Zakład posiada własny ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie od 1960 r. przeprowadza liczne testy i kontrole filtrów. Jakość wyrobów jest zgodna z międzynarodowymi standardami i potwierdzona normą IATF 16949:2016. Wyroby firmy znajdują zastosowanie m. in. w: samochodach osobowych i ciężarowych, ciągnikach i maszynach rolniczych, maszynach roboczych i budowlanych, odkurzaczach przemysłowych, lokomotywach spalinowych, pojazdach wojskowych i opancerzonych, lotnictwie i jednostkach pływających.