fot. Zbigniew Sulima

AGH będzie współpracować z Instytutem Konfucjusza UJ

24 stycznia Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Jagielloński podpisały umowę o wspólnym promowaniu języka i kultury chińskiej.

W spotkaniu, które odbyło się w Collegium Novum, uczestniczyli Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis, pełnomocnik rektora AGH ds. współpracy z Chinami dr hab. inż. Piotr Małkowski, prof. nadzw. oraz zastępca kierownika Studium Języków Obcych Dorota Skrynicka-Knapczyk. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali Rektor prof. Wojciech Nowak, Prorektor ds. badań i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, pełnomocnik rektora ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek oraz dr Małgorzata Osińska i Han Xinzhong, dyrektorzy Centrum Języka i Kultury Chińskiej „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

Podczas spotkania rektorzy obu uczelni podpisali porozumienie o współpracy w zakresie prowadzenia zajęć z języka chińskiego dla studentów i kadry AGH w ramach Punktu Instytutu Konfucjusza UJ przy Studium Języków Obcych AGH.

W AGH już drugi rok prowadzimy projekt Klasy Konfucjańskie. W tym roku na zajęcia języka i kultury chińskiej uczęszcza ok. 150 osób – studentów i pracowników. Gdyby nie pomoc Instytutu Konfucjusza UJ, nie bylibyśmy w stanie zapewnić możliwość nauki języka chińskiego dla więcej niż połowy osób. Dzisiejsze podpisanie umowy o współpracy otworzy przed nami nowe możliwości nie tylko w zakresie organizacji kursów języka, ale przede wszystkim wydarzeń kulturalnych pozwalających lepiej zrozumieć historię i mentalność Państwa Środka podkreśla prof. Piotr Małkowski.