100 lat Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej

Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, jeden z najstarszych wydziałów AGH, obchodzi w roku 2022 r. jubileusz 100-lecia. Okrągła rocznica skłania społeczność wydziału – pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów – do wspomnień, podsumowań, a przede wszystkim wspólnego świętowania.

Akademia Górnicza uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 1919 r. została powołana jako uczelnia jednowydziałowa. Dwa lata później, 18 maja 1921 r., powołano komisję do opracowania programu Wydziału Hutniczego, a władze uczelni zwróciły się do przemysłowców hutniczych w kraju o pomoc materialną dla potrzeb przyszłego wydziału.

1 września 1921 r. nominacje na profesora zwyczajnego mechaniki hutniczej otrzymał inż. Antoni Rodziewicz-Bielewicz, któremu od 18 września 1921 r. powierzono obowiązki organizatora i pierwszego Dziekana Wydziału Hutniczego. 3 kwietnia 1922 r. ogólne zebranie profesorów postanowiło z początkiem roku akademickiego 1922/1923 otworzyć Wydział Hutniczy.

Obecnie wydział liczy ponad 150 pracowników i kształci studentów na sześciu kierunkach studiów: Edukacji Techniczno-Informatycznej, Informatyce Technicznej, Inżynierii Ciepła, Inżynierii Obliczeniowej, Metalurgii, Zaawansowanych Materiałach Inżynierskich.

W ramach działalności badawczej pracownicy WIMiP realizują liczne projekty naukowe, które bardzo mocno związane są z inżynierią materiałową i metalurgią. Coraz częściej realizują także zagadnienia interdyscyplinarne z pogranicza informatyki, medycyny, matematyki czy energetyki.

Historia nazwy wydziału

1922 – Wydział Hutniczy
1952 – Wydział Hutniczy dzieli się na Wydział Metalurgiczny i Wydział Odlewnictwa (Zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 października 1952 r. )
1993 – Wydział Metalurgii i Inżynierii Materiałowej (Uchwała Senatu AGH z dnia 26 maja 1993 r.)
2005 – Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej (Uchwała Senatu AGH z dnia 30 listopada 2005 r.)

Program obchodów

• 19 lutego – 5 marca 2022 r. | Rejs żaglowcem Kapitan Borchardt po Morzu Śródziemnym
  • 4–6 marca 2022 r. | Puchar Dziekana
  • 3 kwietnia 2022 r. | Spektakl Jubileuszowy