Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

AGH w ministerialnym rankingu najlepiej zarabiających absolwentów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprezentowało nową odsłonę ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Z raportu dotyczącego rocznika 2015 wynika, że najwyższe zarobki otrzymują absolwenci Informatyki, Górnictwa i Geoinżynierii oraz Automatyki i Robotyki.

System ELA gromadzi dane o ekonomicznych losach niemal 750 tys. absolwentów polskich szkół wyższych oraz generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Na portalu można sprawdzić m.in. ile średnio zarabiają absolwenci kierunku (wraz z danym wydziałem uczelni), jak długo poszukiwali pracy, jakie jest ryzyko bezrobocia, bądź jak wygląda wynagrodzenie w odniesieniu do miejsca zamieszkania. Użytkownik może też porównać zarobki absolwentów różnych kierunków studiów.

W zestawieniu obejmującym województwo małopolskie ścisła czołówka została zdominowana przez absolwentów AGH:

1. Informatyka, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
(niestacjonarne II stopnia) – 8487,90 zł
2.Informatyka, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
(stacjonarne II stopnia) – 8075,54 zł
3.Górnictwo i Geologia, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
(niestacjonarne II stopnia) – 7235,82 zł
4. Automatyka i Robotyka
(stacjonarne II stopnia) – 6824,85 zł
5. Górnictwo i Geologia
, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
(niestacjonarne I stopnia) – 6724,95 zł

Zarobki ponad 5000 zł otrzymali również absolwenci kierunków: Informatyka Stosowana (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), Elektronika i Telekomunikacja (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), Informatyka (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz Zarządzanie (Wydział Zarządzania).

System ELA został opracowany w oparciu o zbiory danych otrzymywane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także ze zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym – Systemu POL-on. Automatyczna analiza dokonywana jest przy pomocy oprogramowania, które stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, w oparciu o procedury gwarantujące absolwentom pełną anonimowość, a do automatycznych raportów dołączyli komentarz zawierający niezbędne interpretacje. Aktualnie ELA obejmuje monitoring dwóch roczników absolwentów (2014 i 2015).

Więcej o zarobkach absolwentów: ela.nauka.gov.pl

Raport 2015 o studiach I stopnia w AGH (wersja pełna, wersja skrócona)

Raport 2015 o studiach II stopnia w AGH (wersja pełna, wersja skrócona)

Stopka