Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Zebulony KN Integra zatriumfowały na zawodach robotycznych

Na zdjęciu Zebulon - konstrukcja robotyczna przypominająca kształtem okrągłego owada o sześciu odnożach.

Na zdjęciu Zebulon. Fot. źródło facebook.com/knintegra

Zebulony KN Integra zatriumfowały na zawodach robotycznych

Dwie konstrukcje Koła Naukowego Integra AGH – Zebulon i Zebulon 2.0 – stanęły na podium jednych z największych zawodów robotycznych w Polsce Robotic Arena.

Zebulony to dwie generacje sześcionożnych robotów kroczących typu środkowo-symetrycznego hexapodu. Na ich budowę składa się 18 serwomechanizmów oraz platforma wykonana z aluminium (w przypadku Zebulona) lub z włókna węglowego (wykorzystanego w Zebulonie 2.0). Za obsługę silników odpowiada wydajny sterownik serwomechanizmów Pololu Maestro, a główną jednostką obliczeniową jest Raspberry Pi model 4B. Dzięki zastosowaniu algorytmów, które bazują na realnych ruchach owadów występujących w przyrodzie, obydwa roboty poruszają się bardzo szybko i płynnie. Dodatkowo zastosowana w projekcie komunikacja bezprzewodowa oparta na technologiach Bluetooth i WiFi umożliwia zdalne sterowanie projektami i wykonywanie dodatkowych sztuczek (jak machanie odnóżami, czy taniec).

Roboty KN Integra wystartowały w konkurencji robo-sprint, w której musiały jak najszybciej pokonać tor i dotrzeć do mety. Zebulon 2.0 pokonał wszystkich rywali, zajmując pierwsze miejsce. Zebulon przybył na metę jako drugi.

Koło Naukowe Integra AGH od ponad 10 lat działa przy katedrze Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, zrzeszając studentów z całej uczelni. Jego główną działalnością jest tworzenie oraz ciągłe udoskonalanie robotów mobilnych i autonomicznych. Opiekunami naukowymi Integry są dr inż. Marek Długosz i dr hab. inż. Paweł Skruch, prof. AGH.

Zawody Robotic Arena są organizowane przez Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” Politechniki Wrocławskiej. To jedna z największych imprez robotycznych w Polsce, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem zawodników i kibiców. W XIV edycji wydarzenia wzięło udział ponad 250 zawodników z siedmiu krajów m.in. z Polski, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Tajlandii. W rywalizacji wystartowało 350 maszyn (robotów, dronów, łazików), które ścigały, pokonywały przeszkody i walczyły na ringach. Zmierzyły się w 17 konkurencjach, w tym w nawiązujących do japońskich zapasów sumo (PicoSumo, NanoSumo, MicroSumo Enhanced, MiniSumo Enhanced, Sumo i MegaSumo) czy takich, w których liczyła się szybkość i sprawność (LineFollower Drag, LineFollower Turbo i LineFollower Light). Nie zabrakło konkurencji dla dronów (Stunt, Infinity i Sandbox) i dla robotów z kończynami zamiast tradycyjnych kół (oraz RoboSprint). Jak zawsze najbardziej widowiskowe były konkurencje, w których roboty walczyły w klatce na piły, noże, młoty i kilofy (Combat Raptor i Combat Antweight) lub przemieszczały się po labiryncie (MicroMouse 16x16).

XIV Robotic Arena odbyły się 22 kwietnia 2023 r. we Wrocławiu.

fot. źródło facebook.com/knintegra

Na zdjęciu członkowie KN Integra pozują z dyplomami za zajecie 1. i 2. miejsca.

Stopka