Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

W Krakowie powstanie Muzeum Sztuki Witrażowej

Zdjęcie przedstawia sygnatariuszy umowy. Cztery osoby ubrane w garnitury stoją w rzędzie i wspólnie trzymają podpisany dokument, który prezentują przed obiektywem aparatu. Drugi od lewej stoi Rektor AGH Jerzy Lis. W tle stół przykryty granatowym obrusem, na ścianie dwa ekrany z wyświetloną prezentacją.

W Krakowie powstanie Muzeum Sztuki Witrażowej

Muzeum Witrażu, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia na terenie Miasta Krakowa ośrodka badań nad sztuką witrażową, stanowiącą ważny element światowego dziedzictwa kultury. Sygnatariusze listu deklarują wolę podjęcia działań i prowadzenia prac zmierzających do powołania Muzeum Sztuki Witrażowej.

Zadaniem Muzeum Sztuki Witrażowej będzie prowadzenie ekspozycji zbiorów – zarówno tych, które stanowią obecne zasoby Muzeum Witrażu i Krakowskiego Zakładu Witrażów, jak również zbiorów pozyskanych w związku z powstaniem tej instytucji. Ponadto nowy ośrodek, przy wsparciu krakowskich uczelni, będzie rozwijał działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną.

Nowo utworzone Muzeum Sztuki Witrażowej to dla AGH w Krakowie szansa na poszerzenie aktywności i działalność w obszarze wykorzystania wiedzy z obszaru materiałoznawstwa, w odniesieniu do elementów i aspektów tworzenia witraży oraz szkła architektonicznego – podkreśla Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Podejmujemy inicjatywę, która ma doprowadzić do powstania muzeum samorządowego ściśle współpracującego z UJ, ASP i AGH. Ma być to instytucja, która kontynuować będzie misję Pracowni i Muzeum Witrażu, jednak w znacznie szerszym zakresie. Z jednej strony przejmie opiekę nad unikatową spuścizną polskiej sztuki witrażowej, z drugiej zaś będzie instytucją światowej rangi, dającą możliwości rozwoju dla historyków, historyków sztuki, naukowców, konserwatorów i twórców skupionych wokół szeroko rozumianej sztuki w przestrzeni publicznej – zaznacza Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu.

Stopka