Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

W AGH powstała tyflomapa – narzędzie dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku

Na zdjęciu ekran z tyflomapą. Widoczne: mapa kampusu, legenda, przyciski umożliwiające odsłuchanie dźwiękowych informacji o budynkach.

fot. archiwum AGH

W AGH powstała tyflomapa – narzędzie dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku

W AGH powstała tyflomapa kampusu – narzędzie, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogą poruszać się po terenie uczelni.

Informacje naniesione na mapę zapisane są w alfabecie Braille'a. Dodatkowo mapa uzupełniona jest w komentarz dźwiękowy, z którego dowiemy się ile dany budynek ma kondygnacji i czy posiada udogodnienia np. dla osób poruszających się na wózkach. Bardzo przydatne są także kontrastowe, wyraźne oznaczenia. Na mapie oznaczone są budynki uczelniane, akademiki, ulice czy przystanki autobusowe.

Tyflomapę przygotował zespół pracujący w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych AGH. Mapa powstała w ramach realizowanego w Akademii projektu o nazwie Akademia Dostępności – Wzmocnienie potencjału AGH w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego pochodzących z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby sprawdzić, jak działa mapa, zapraszamy do biura BON AGH mieszczącego się w budynku akademika Alfa przy ul. Reymonta 17.

Stopka