Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Sztuka współczesna na kampusie AGH. MOCAK udostępnia swoją Kolekcję

Zdjęcie obrazu powieszonego w jednym z uczelnianych korytarzy. Obok obrazu przechodzą dwie osoby, ich sylwetki są zamazane.

Edward Dwurnik, Obława na groźnego bandytę, Kolekcja MOCAK-u, budynek C-7, poziom 4. Fot. R. Sosin

Sztuka współczesna na kampusie AGH. MOCAK udostępnia swoją Kolekcję

Kampus AGH zamienia się w przestrzeń wystawy obrazów z Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, które zreprodukowano w formie wydruków na płótnie. Dzięki temu zabiegowi ich odbiór jest zbliżony do obcowania z oryginałami. Każdy obraz ma polsko-angielski opis stanowiący jego interpretację i odnoszący dzieło do twórczości danego artysty.

W AGH, w ogólnodostępnych przestrzeniach, pojawi się łącznie kilkanaście reprodukcji prac z Kolekcji MOCAK-u. Wśród nich są m.in. dzieła Poli Dwurnik, duetu artystycznego Munteana/Rosenblum, japońskiego artysty Shinjiego Ogawy oraz Edwarda Dwurnika.

Każdego dnia przez kampus AGH przewija się kilka tysięcy ludzi. Studenci, pracownicy poruszają się w tej przestrzeni w drodze do pracy i na zajęcia. Zatem spędzają tutaj znaczną część dnia. Istotne jest, aby znajdowali też tutaj przestrzeń na odpoczynek i przerwy w codziennych obowiązkach. Mamy nadzieję, że dobór obrazów, ale też wszelkich innych form sztuki, które znajdują się na naszym terenie, niesie naszej społeczności moment odprężenia, a dodatkowo kształtuje estetykę i uwrażliwia. Teren uczelni, z racji tego, że jest zlokalizowany w środku miasta, spełnia warunki najlepszej galerii. Umiejscowienie obrazów w naszych budynkach to doskonały moment, żeby w nienachalny sposób zaprezentować ciekawe i bardzo inspirując prace. Artyści oraz muzea wciąż szukają przestrzeni, gdzie mogą prezentować swoje kolekcje. Wychodzimy im naprzeciw z korzyścią dla naszej społeczności i otoczenia, które jest dzięki temu atrakcyjne i urozmaicone – podkreśla Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Od lewej: Pola Dwurnik, Litości!, Alicja Biała, Krajobraz polski | Kolekcja MOCAK-u, bud. C-7, poziom 0. Fot. R. Sosin

Zdjęcie dwóch obrazów wiszących na ścianie w przestrzeni uczelnianego korytarza.

Prace z Kolekcji MOCAK-u pojawią się m.in. na Wydziale Humanistycznym i w Centrum Rekrutacji. W swoim wyborze Muzeum wzięło pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Dzieła są kierowane do ambitnych, młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zawodowym.

Kontakt ze sztuką ma wielki wpływ na potrzebę określenia samego siebie. Rolą prezentowanych obrazów – oprócz „kierowania na sztukę” – jest podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej. Program MOCAK-u od samego początku opiera się na przekonaniu, że sztuka jest ważnym narzędziem życia i jej rolą jest służenie społeczeństwu. Prezentując dzieła w przestrzeni uczelni, nawiązujemy do przesłania – nie bój się myśleć – tłumaczy Maria Anna Potocka, Dyrektor MOCAK-u.

Od lewej: Muntean / Rosenblum, bez tytułu [Zrozumieli, że ich zdolność...], bez tytułu [Cała scena miała...] | Kolekcja MOCAK-u, bud. U-2, poziom 0. Fot. R. Sosin

Zdjęcie dwóch obrazów wiszących na ścianie w przestrzeni uczelnianego korytarza.

Obrazy z Kolekcji MOCAK-u w AGH

lokalizacja: bud. A-0, Klub Profesora

  • Pola Dwurnik, Młodzi malarze krakowscy, 7 prac w cyklu, 2008
  • Shinji Ogawa, Venezia 1, Venezia 2, Pisa 5, z serii Perfect World, 2014

lokalizacja: bud. U-2

  • Muntean / Rosenblum, bez tytułu [They realized that their capacity…], 2011
  • Muntean / Rosenblum, bez tytułu [“The whole scene…”], 2014

lokalizacja: bud. C-7, IV piętro 

  • Tomasz Ciecierski, Paleta Malarska, 1972
  • Edward Dwurnik, Obława na groźnego bandytę, 1982
  • Tomasz Ciecierski, Zamalowywanie

lokalizacja: bud. C-7, parter

  • Pola Dwurnik, Litości!, 2008/2009
  • Csaba Nemes, Sense of Shame, 2013
  • Alicja Biała, Krajobraz polski, 2017–2018

***

Nie pierwszy raz kampus AGH zmienia się w arenę działań z obszaru sztuki. Warto wspomnieć, że m.in. hol główny w historycznym budynku Akademii posłużył niedawno grupie baletowej do realizacji etiudy tanecznej. Ponadto na terenie kampusu AGH można zobaczyć wiele nowoczesnych rzeźb i instalacji, które powstały we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Na terenach zielonych AGH rozmieszczone są rzeźby m.in. prof. Bronisława Chromego (1925–2017), wybitnego krakowskiego artysty, autora na przykład rzeźby Smoka Wawelskiego u stóp Wawelu. Spośród prac tego twórcy zlokalizowanych na kampusie najważniejsza jest „Ich dwoje”, która wyeksponowana jest w sąsiedztwie jednego z najbardziej uczęszczanych miejsc przy głównej alei uczelni. Inna forma sztuki, która także dostępna jest na terenie uczelni, to tzw. rzeźba przemysłowa, która zwraca uwagę na niecodzienne formy elementów wykorzystywanych w produkcji. Odpowiednio wyeksponowane zamieniają się w ozdobę terenów otwartych. Przykładem mogą być wał korbowy silnika okrętowego czy koła z górniczych maszyn wyciągowych. Na kampusie AGH znalazły swoje miejsce także murale. Te wielkoformatowe malowidła wpisują się już od wielu lat w krakowski szlak street artu.

Stopka