Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Studentka AGH wśród najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Zdjęcie z rozdania nagród. Laureatka stoi na scenie, przemawiając do mikrofonu, obok niej organizatorzy konkursu.

fot. Karolina Andrzejewska

Studentka AGH wśród najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Wybrano najlepszych studentów zagranicznych w Polsce w konkursie Interstudent 2023. Nagroda specjalna – za aktywną pomoc w nawiązywaniu relacji między zagranicznymi studentami a lokalną społecznością – przypadła Amaliyi Iskhakovej z Uzbekistanu, studentce kierunku Computer Science na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Amaliya interesowała się polską kulturą i historią, uczyła języka. Uzyskała Kartę Polaka, co ułatwiło jej studiowanie w Polsce. Jej wybór padł na Kraków i AGH.

Wybierając uczelnie, kierowałam się rankingami akademickimi, wybierając miasto – po prostu obejrzałam dużo filmów turystycznych. Kraków urzekł mnie od razu, a po przyjeździe okazało się, że jest jeszcze piękniejszy niż na wszystkich filmach – wspomina. – Chcę zdobyć zawód, który umożliwi mi dalszy rozwój, zdobycie dobrej pracy za dobre wynagrodzenie – tłumaczy wybór kierunku studiów.

Zna kilka języków (uzbecki, polski, angielski, rosyjski, bułgarski) i pomaga zagranicznym studentom w kontaktach z lokalną społecznością oraz tłumaczy ich rozmowy z polskimi studentami.

Należy do sekcji Cheerleaders AZS AGH. Trenerka Klaudia Dziadek zwróciła uwagę na Amaliyę już podczas naboru do sekcji.

Miała przygotowanie taneczne i gimnastyczne. W drużynie są dziewczyny z wielu krajów, szybko nawiązała z nimi kontakt. Jest niezwykle otwarta i pozytywnie nastawiona – mówi trenerka, która zgłosiła Amaliyę do konkursu.

Laureatka z AGH znajduje czas na występy wokalne w ESN (Erasmus Students Network) Band. Uczestniczy w targach i innych wydarzeniach studenckich. Koleżanki i koledzy z uczelni cenią ją za uśmiech i niezwykłą energię.

***

Konkurs INTERSTUDENT, organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie z KRASP, w pełni koncentruje się na środowisku studentów zagranicznych w Polsce. Kapituła wskazuje laureatów spośród cudzoziemców studiujących w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w uczelniach publicznych i niepublicznych na studiach w języku polskim i języku obcym. Nagrodą wyróżniane są osoby, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje pomosty między kulturami. Warunkiem udziału w konkursie jest aktywność w lokalnym środowisku: kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, a także działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce czy też udział w ciekawych projektach badawczych.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło podczas gali konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2023” w Białymstoku, która odbyła się w dniach 9–10 lutego 2023 r. Wydarzenie było organizowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, KRASP oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w ramach programu „Study in Poland”.

Stopka