Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

StRuNy dla kół naukowych z AGH

Kolorowe zdjęcie przedstawiające pamiątkowe statuetki dla zwycięzców konkursu. Statuetka przedstawia kobiecą postać w sukience, która w wyciągniętych ku górze dłoniach trzyma strunę.

StRuNy dla kół naukowych z AGH

Nagrody w trzech kategoriach głównych przypadły kołom naukowym z AGH w ogólnopolskim konkursie studenckiego ruchu naukowego StRuNa. Najlepsze koło naukowe 2022 to Eko-Energia AGH. Z kolei AGH Space Systems zwyciężyło w kategorii StRuNa-Science, a jego SHREAMP 2.0. okazał się najlepszym projektem mijającego roku.

SKN Eko-Energia AGH działa od kilkunastu lat przy Wydziale Energetyki i Paliw, a jego głównym celem jest rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii. Członkowie koła postawili na wiatr. Zaprojektowali i skonstruowali m.in. turbinę wiatrową wyposażoną w dyfuzor o zmiennej średnicy. Rozwiązanie to poprawia efektywność energetyczną procesu konwersji energii i czyni projekt innowacyjnym. W 2021 r. projekt znalazł się w półfinale konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Wielkie Wyzwanie: Energia”. W kole trwają także prace nad mniejszymi projektami, jak budowa stacji pogodowej, stanowisko hodowli hydroponicznej, czy stanowisko konwersji fotowoltaicznej.
Opiekunem SKN Eko-Energia jest mgr inż. Maciej Żołądek, do którego trafiło konkursowe wyróżnienie w kategorii Opiekun Naukowy Roku 2022.

fot. KSAF AGH; źródło facebook.com/skn.ekoenergia

Kolorowe zdjęcie przedstawiające członków SKN Eko-Energia AGH. Za plecami stojących osób widoczna turbina wiatrowa.

AGH Space Systems to interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny, który zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Członkowie zespołu budują rakiety sondujące, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne oraz gondole balonów stratosferycznych. Ich pełna pasji i zapału praca zaowocowała wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. W mijającym roku zespół wygrał prestiżowe zawody European Rover Challenge oraz zajął trzecie miejsce na zawodach Spaceport America Cup 2022 w kategorii rakiet hybrydowych SRAD. Skonstruowany przez zespół łazik marsjański Kalman obchodził w tym roku 5. urodziny.

fot. źródło facebook.com/aghspace/

Na zdjęciu dziesięcioro członków zespołu AGH Space Systems. Stoją obok siebie w rzędzie, trzymając przed sobą rakietę. Na rakiecie zawieszona flaga AGH.

SHREAMP 2.0 (Space Habitat Research – Effectiveness of Anestetic Monitoring Payload) to projekt, w ramach którego sprawdzane są możliwości bezpiecznego transportu krewetek na orbitę okołoziemską oraz inne planety. Krewetki Neocaridina davidi mogłyby pełnić rolę producentów azotu w systemie akwaponicznym, tj. przyszłościowym systemie produkcji żywności, w tym ryb oraz roślin. Z uwagi na to, że transport rakietą może wywołać u zwierząt znaczny stres, testowana była możliwość zastosowania środków uspokajających podczas lotu. Takie działanie ma zapewnić krewetkom większy komfort i zadbać o ich kondycję po lądowaniu. Studenci opracowali innowacyjny system monitorowania, który zbiera materiał wideo w celu analizy zachowania krewetek podczas lotu.
Przypomnijmy, że projekt SHREAMP został również nagrodzony w konkursie na najlepsze studenckie projekty o charakterze innowacyjnym, wykorzystujące narzędzia IT podczas organizowanego przez AGH Festiwalu Innowacji Studenckich IT is ME.

***

Celem konkursu StRuNa jest docenienie osób, które w minionym roku akademickim zrealizowały zespołowo najciekawsze projekty naukowe. Organizatorem konkursu, którego nazwa wzięła się od pierwszych liter studenckiego ruch naukowego, jest Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”. W wydarzeniu mogli wziąć udział studenci i doktoranci polskich uczelni, którzy między 1 października 2021 r. a 30 września 2022 r. zespołowo zrealizowali projekty naukowe w ramach kół naukowych, redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich, organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali środowiska akademickiego odbywającej się w trakcie 6. Kongresu Kół Naukowych IKONA, który zorganizowano w dniach 18–20 listopada br. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Stopka