Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Startuje nowy sezon cyklu „AGH NAUKA spotkania”

Grafika ilustracyjno-informacyjna z tytułem wykładu oraz nazwą całego cyklu.

Startuje nowy sezon cyklu „AGH NAUKA spotkania”

Czy Polska wysycha? Jak duże są zasoby wody i czy w nieodległej perspektywie może jej zabraknąć? Odpowiedzi na te nurtujące pytania padną podczas otwartego dla wszystkich zainteresowanych wydarzenia z cyklu „AGH NAUKA spotkania”. Po wakacyjnej przerwie, 20 października, startuje kolejna seria spotkań w AGH.

Tematem przewodnim najbliższego spotkania będzie woda. Prof. Wojciech Łużny, fizyk z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej przybliży zagadnienia związane z budową cząstek wody, jej strukturą w fazie ciekłej i stałej, a także wyjaśni najważniejsze tzw. anomalne własności wody. W wykładzie poruszone będą także kwestie fizyki płatków śniegu oraz fakty dotyczące rozmieszczenia wody na Ziemi i w Układzie Słonecznym.

Drugim prelegentem będzie prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, który podzieli się z zebranymi ekspercką widzą z obszaru hydrologii oraz ochrony środowiska. Słuchacze będą mogli dowiedzieć się jakie są prognozy dotyczące dostępności wody na najbliższe lata oraz jak wpływają na nie zanieczyszczenia generowane przez człowieka. 

Podczas kolejnych spotkań, które zaplanowano na 24 listopada, 15 grudnia, 19 stycznia, 16 lutego, 16 marca, 20 kwietnia, 18 maja i 22 czerwca, będzie można usłyszeć m.in. o technologiach pozwalających efektywnie konwertować ciepło odpadowe na prąd, roli superkomputerów w nauce i przemyśle czy poznać wkład krakowskich naukowców w badania nad fizyką cząstek elementarnych prowadzone w CERN.

Wykłady z cyklu „AGH NAUKA spotkania” to krótkie prezentacje popularnonaukowe, w trakcie których naukowcy wyjaśniają w przystępny sposób zagadnienia, którymi zajmują się na co dzień. W trakcie spotkań z publicznością wskazują w jaki sposób nauka i badania przekładają się na rzeczywistość bliską przeciętnemu człowiekowi. Bezpośrednie spotkania z naukowcami są także okazją do zadawania pytań, wymiany opinii, a także obalania naukowych mitów.

Spotkania są otwarte dla publiczności oraz bezpłatne. Do udziału w nich zapraszamy mieszańców Krakowa, sympatyków nauki oraz poszukiwaczy odpowiedzi na nurtujące pytania. Wydarzenie odbywa się przez cały rok akademicki w bud. U-2 (ul. Reymonta 7, sali audytoryjna) w godz. 18.00–19.30. W spotkaniach można wziąć również udział wirtualnie za pośrednictwem kanału YouTube AGH. 

Aktualne informacje na temat spotkań oraz nagranie poprzednich wykładów można znaleźć na stronie spotkania.agh.edu.pl.

Stopka