Specjalista w dziedzinie inżynierii procesów ceramicznych dr Mrityunjay Singh doktorem honoris causa AGH

Zdjęcie grupowe uczestników uroczystości, którzy stoją na schodach w holu budynku głównego AGH. W pierwszym rzędzie DHC dr Singh, Rektor AGH i Prorektorzy AGH.

fot. Zbigniew Sulima

Doktor Mrityunjay Singh, wybitny specjalista w dziedzinie inżynierii procesów ceramicznych oraz zaawansowanych materiałów i technologii wytwórczych, odebrał 2 czerwca 2023 r. tytuł doktora honoris causa AGH.

Nadając ten zaszczytny tytuł i podejmując stosowną uchwałę, Senat uczelni docenił wybitne osiągnięcia naukowe dr. Singha w zakresie nowoczesnej ceramiki inżynierskiej, wieloletnią aktywność na polu organizacji światowego środowiska ceramicznego i jego integracji, życzliwość i pomoc okazywaną polskim ceramikom oraz duże zaangażowanie w Radzie Naukowej Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Podczas uroczystości Rektor AGH – promotor postępowania o nadanie tytułu – zaznaczył, że dr Singh znacząco przyczynił się do sformułowania i wdrożenia strategii badawczych w materiałoznawstwie i rozwoju technologii inżynierii materiałowej oraz do opracowania listy materiałów wykorzystywanej na potrzeby branż lotniczej i kosmicznej, a także kosmicznych systemów energetycznych. Profesjonalne kierownictwo i zasługi dr. Singha zostawiły wyraźny ślad w światowej nauce.

To postać znana i niezwykle ceniona na całym świecie. (…) Doktor stale utrzymuje kontakty z naszą uczelnią, a jego prace miały istotny wpływ na rozwój badań i innych inicjatyw realizowanych w AGH – dodał Rektor AGH.

Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki prof. Jerzy Jedliński w swoim przemówieniu przytoczył najważniejsze etapy procedury nadania tytułu doktora honorowego AGH, podkreślając, ze podstawę wniosku w tym wypadku stanowiły osiągnięcia, reputacja i osobowość dr. Singha.

Dr Mrityunjay Singh tuż po ceremonii wygłosił wykład mistrzowski zatytułowany Materials, Society, and Sustainable Development.

Na zakończenie uroczystości Prorektor ds. Ogólnych AGH prof. Tadeusz Telejko odczytał skierowany do społeczności AGH list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. List gratulacyjny Ministra wręczył dr. Singhowi Rektor AGH.

Na zdjęciu od lewej: Dziekan WIMiC prof. Jerzy Jedliński, Rektor AGH prof. Jerzy Lis, dr Mrityunjay Singh, małżonka dr. Singha. Fot. Zbigniew Sulima

Na zdjęciu stoją obok siebie od lewej: Dziekan WIMiC prof. Jerzy Jedliński, Rektor AGH prof. Jerzy Lis, dr Mrityunjay Singh, małżonka dr. Singha.