Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

„Senster” na wystawach w Polsce i Japonii

„Senster” na wystawach w Polsce i Japonii

Słynna interaktywna cybernetyczna rzeźba Edwarda Ihnatowicza, zrekonstruowana w 2018 r. przez zespół uczonych i projektantów z AGH, będzie eksponowana w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” oraz – wirtualnie – podczas międzynarodowego festiwalu sztuki w Sapporo.

„Senster” jest rzeźbą kinetyczną. Oryginał został stworzony pod koniec lat 60. XX w. przez Edwarda Ihnatowicza – malarza, rzeźbiarza, pioniera sztuki komputerowej. Projektując pracę, Ihnatowicz zakładał stworzenie konstrukcji reagującej ruchem na obecność ludzi w swoim otoczeniu i sprawiającej wrażenie żywej istoty. Mierzący ponad pięć metrów stalowy masyw kształtem przypominał niezidentyfikowane bliżej zwierzę, a poruszał się dzięki zsynchronizowanej pracy ośmiu siłowników. „Senster” – którego nazwa pochodzi z połączenia angielskich słów sensitive (wrażliwy, czuły) i monster (potwór) – podążał za łagodnymi ruchami, na agresję zaś odpowiadał wycofaniem. Zmianą położenia sterował program komputerowy. Rzeźba reagowała na dźwięki i ruch, odczytując sygnały przesłane z mikrofonów i czujników dopplerowskich. W aktualnej wersji odpowiada wyłącznie na sygnały dźwiękowe. Sekwencja interakcji była kiedyś kontrolowana przez program napisany w asemblerze i zakodowany w prototypowym komputerze P9201. Odnowiona praca działa z nowoczesnym sterownikiem programowalnym.

Rzeźba od połowy lat 70. XX w. nie funkcjonowała w swojej pełnej wersji i przez ponad 40 lat pozostawała nieruchoma. W kwietniu 2017 r. została zakupiona przez AGH. Pomysłodawczynią i opiekunką projektu reaktywacji rzeźby była dr Anna Olszewska z Wydziału Humanistycznego. Po ponad roku prac rekonstrukcyjnych, przeprowadzonych dzięki współpracy z wydziałami AGH: Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, a także z Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, „ożywiony” „Senster” został zaprezentowany publiczności podczas obchodów 100. Inauguracji Roku Akademickiego w AGH.

Więcej o reaktywacji „Senstera” w AGH

  • Przekrojowa wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca w warszawskiej „Zachęcie”, która potrwa od 28 grudnia 2020 do 21 lutego 2021 r., opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich 60 lat. „Senster” pojawi się na niej wśród dzieł blisko 100 wybitnych artystów z pola sztuk wizualnych (m.in. Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Xawerego Dunikowskiego, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyrt, Zbigniewa Libery, Joanny Rajkowskiej, Aliny Szapocznikow, Krzysztofa Wodiczko, Artura Żmijewskiego).
    Szczegółowe informacje

  • Sapporo International Art Festival to międzynarodowe triennale sztuki, które w tym roku odbywa się wirtualnie, od 19 grudnia 2020 r. do 14 lutego 2021 r. „Senster” został zaprezentowany w formie streamingu, z filmem ukazującym instalację w ruchu i komentarzem Anny Marii Leśniewskiej, kuratorki wystawy w „Zachęcie” oraz dr Anny Olszewskiej.
    Szczegółowe informacje

Stopka