Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Rok 2021 w uczelnianym kalendarium

Rok 2021 w uczelnianym kalendarium

Rok 2021 przyniósł społeczności AGH wiele wyzwań, ale i wiele sukcesów. Poniżej prezentujemy przegląd osiągnięć naszych pracowników i studentów oraz najważniejszych wydarzeń z życia uczelni w 2021 r.

STYCZEŃ

„Gwiazda Horyzontu 2020” dla naukowczyni z AGH
Dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej została wyróżniona honorowym tytułem dla najaktywniejszych uczestników oraz podmiotów w kończącym się programie ramowym Komisji Europejskiej – Horyzont 2020.

AGH członkiem europejskiego stowarzyszenia SPIRE
Z inicjatywy Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji Akademia Górniczo-Hutnicza została członkiem Association for Sustainable Process Industry through Resource and Energy Efficiency (A.SPIRE).

Prof. Barbara Tomaszewska w eksperckim gremium UNESCO
Prof. dr hab. inż. Barbara Tomaszewska z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska została członkiem prestiżowego gremium UNESCO Chair on Groundwater Arsenic within the 2030 Agenda for Sustainable Development.

 

LUTY

Naukowcy z AGH laureatami nagród Ministra Edukacji i Nauki
Prof. dr hab. inż. Janusz Krzysztof Kowal i dr inż. Patryk Orzechowski znaleźli się w gronie wybitnych badaczy i akademików nagrodzonych przez Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Granty rektorskie rozdane – najciekawsze projekty studenckie w AGH
Ponad 900 tys. zł dla 82 projektów studenckich – takie wsparcie gwarantuje kołom naukowym z AGH tegoroczna edycja konkursu „Grant Rektora”.

 


Wyłoniono zwycięzców XXII konkursu „Diamenty AGH”
W XXII edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH”, organizowanego przez Stowarzyszenie „Studenckie Towarzystwo Naukowe” i AGH, nagrody główne zdobyli mgr inż. Szymon Salagierski i mgr inż. Bartłomiej Król-Józaga.

 

MARZEC

Laureat konkursu POLS zrealizuje projekt badawczy w AGH
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło dodatkową listę rankingową konkursu POLS. Wśród czterech laureatów znalazł się dr Anderson Ramidan Kohara, który na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej poprowadzi projekt badawczy pt. Produkcja cząstek i ich korelacje w zderzeniach wysokoenergetycznych.

Badania doktorantki AGH wykorzystane w projekcie bazy księżycowej
Wyróżniona 4. miejscem w konkursie Moon Base Design Contest baza kosmiczna Xors, w której jedną z kluczowych ról odgrywają algi, to projekt multidyscyplinarnego zespołu Innspace. Brała w nim udział mgr inż. Ewa Borowska, część swojej pracy doktorskiej realizująca na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

 


Młodzi akustycy z AGH wśród zwycięzców prestiżowego studenckiego konkursu projektowego
Absolwenci studiów I stopnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki inż. Piotr Cieślik i inż. Karol Nowakowski zajęli trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie Saul Walker Student Design Competition organizowanym przez Audio Engineering Society (AES).

Projekt analityczny studentów AGH usprawni pracę lekarzy
Studenci AGH wygrali turniej analityczny SAS Data Science Hackathon. Ich zwycięski projekt może pomóc lekarzom z Narodowego Instytutu Onkologii usprawnić pracę związaną z wyszukiwaniem i uzupełnianiem danych w systemach medycznych.

 

KWIECIEŃ

AGH w Sieci Uniwersytetów Krakowskich
Z inicjatywy AGH 11 krakowskich uczelni powołało Sieć Uniwersytetów Krakowskich (Krakow Universities Network – KUN). Międzyuczelniana współpraca ma na celu prowadzenie wspólnych działań na rzecz internacjonalizacji.

METRICA pomoże geodetom. Aplikacja absolwentek AGH z nagrodą ministra
Laureatkami konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji w edycji 2020 r. zostały dwie absolwentki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, mgr inż. Klaudia Wójcik i mgr inż. Wioletta Ślusarczyk.

 


Prof. Marek Cała ponownie prezydentem Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego
Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała został ponownie wybrany na prezydenta International Organizing Committee of World Minning Congress.

 

MAJ

Najstarszy wydział AGH zmienił nazwę
Wydział Górnictwa i Geoinżynierii – najstarszy wydział AGH – zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Zarządzenie Rektora AGH w sprawie zmiany nazwy weszło w życie 26 maja 2021 r.

 


Zwodowano dwie najnowsze łodzie zespołu AGH Solar Boat
Koło Naukowe AGH Solar Boat zaprezentowało w zakolu Wisły przy Bulwarze Czerwińskim dwie kolejne łodzie. Efekt prac studentów to wyścigowa łódź solarna o nazwie Celka oraz autonomiczna łódź służąca m.in. do mapowania dna rzek i jezior.

 

 

CZERWIEC

Rektor AGH prof. Jerzy Lis członkiem Rady ds. Planu dla Pracy i Rozwoju
Rektor AGH prof. Jerzy Lis został powołany do Rady ds. Planu dla Pracy i Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Międzynarodowe uznanie dla wynalazku z AGH
Wynalazek „Sposób obniżenia stężenia pyłów w warstwie smogu, stanowiącego warstwę inwersyjną” autorstwa zespołu naukowców z Wydziału Energetyki i Paliw został nagrodzony złotym medalem na 48. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

AGH po raz piąty triumfuje w rankingu multimilionerów
Akademia Górniczo-Hutnicza po raz piąty została zwycięzcą rankingu mierzonego liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro.

Rakieta Skylark najlepsza na zawodach Spaceport America Cup
Studenci z AGH Space Systems odnieśli wielki sukces, zdobywając 1 miejsce na międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup 2021 w kategorii 10k – SRAD – Hybrid/Liquid & Other.

 

 

LIPIEC

Prof. Janusz Gołaś w prezydenckiej Radzie ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych
Prof. dr hab. Janusz Gołaś z Wydziału Energetyki i Paliw znalazł się w gronie ekspertów zasiadających w powołanej 30 czerwca 2021 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Radzie ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych.

Absolwentka AGH wicemistrzynią olimpijską z Tokio
Maria Sajdak, absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, zdobyła srebrny medal w wioślarskiej czwórce podwójnej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

AGH akademickim wicemistrzem Polski sezonu 2020/2021
AGH wróciła na podium klasyfikacji Generalnej Akademickich Mistrzostw Polski – w sezonie 2020/2021 zajęła drugie miejsce. Do klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski wliczają się wyniki z poszczególnych mistrzostw w 48 dyscyplinach sportu.

Wysokie loty AGH Drone Engineering w Droniadzie 2021
Zespół AGH Drone Engineering wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej corocznego konkursu technologicznego Droniada, a w jednej z konkurencji (prezentacja bezzałogowego systemu latającego) okazał się najlepszy.

 

 

SIERPIEŃ

Student Metalurgii zwycięzcą międzynarodowej olimpiady
Grzegorz Ficak, student Metalurgii na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, został laureatem Międzynarodowej Olimpiady Kuźniczej, pokonując w zmaganiach konkursowych 173 studentów z 54 uniwersytetów z 19 krajów.

AGH w rankingu szanghajskim 2021
W rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities (ARWU) – Akademia Górniczo-Hutnicza została sklasyfikowana w przedziale 701–800, zajmując najwyższą pozycję spośród polskich uczelni technicznych.

AGH w czołówce polskich uczelni pod względem liczby udzielonych patentów
Akademia Górniczo-Hutnicza uplasowała się na trzecim miejscu rankingu podmiotów, którym udzielono najwięcej patentów w 2020 r. Zestawienie przygotował Urząd Patentowy RP.

 

WRZESIEŃ

Wyróżnienie dla AGH podczas European Cybersecurity Forum
Akademia została uhonorowana przez organizatorów międzynarodowej konferencji European Cybersecurity Forum – CYBERSEC Forum 2021, otrzymując wyróżnienie „za stworzenie Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH i wkład w budowanie kadr cyber w Polsce.

Mobilne stanowisko badawcze nagrodzone złotym medalem
Wynalazek, którego twórcą jest prof. Jerzy Sobczak z Wydziału Odlewnictwa – mobilne stanowisko do badań właściwości ciekłych metali, stopów, szkieł, żużli i innych substancji – został nagrodzony złotym medalem podczas Targów ITM Industry Europe.

 

 

Prof. Wojciech Nowak powołany do ministerialnego zespołu eksperckiego
Dyrektor Centrum Energetyki AGH prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak został członkiem Zespołu ds. rozwoju technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO2. Eksperckie gremium zostało powołane 25 sierpnia 2021 r. przez Ministra Klimatu i Środowiska.

 

PAŹDZIERNIK

AGH For.Rest – akcja sadzenia drzew
AGH wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej przystąpiła do cyklicznej akcji sadzenia drzew na terenie Krakowa. Wydarzenie o nazwie AGH For.Rest, organizowane w ramach 103. inauguracji roku akademickiego, odbyło się 8 października.

 

Dobra forma od 70 lat. Jubileusz Wydziału Odlewnictwa

8 października 2021 r. odbyły się w AGH uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 70-lecia Wydziału Odlewnictwa, który rozpoczął samodzielną działalność naukowo-dydaktyczną w roku akademickim 1951/1952.

 

 

100. Inauguracja Roku Akademickiego Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
12 października 2021 r. odbyła się 100. Inauguracja Roku Akademickiego Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, rozpoczynająca oficjalne obchody jubileuszu 100-lecia Wydziału.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla naukowców z AGH
Jak co roku Prezes Rady Ministrów przyznał nagrody wybitnym naukowcom i artystom. Wśród laureatów znaleźli się badacze z AGH: dr hab. inż. Konrad Kowalczyk, prof. AGH oraz dr inż. Martyna Ekiert-Radecka.

Prof. Wojciech Żurek doktorem honoris causa AGH
22 października 2021 r. w AGH odbyła się uroczystość nadania godności doktora honoris causa AGH prof. Wojciechowi Żurkowi, wybitnemu specjaliście w dziedzinie fizyki kwantowej.

 

LISTOPAD

Inauguracja projektu „AGH NAUKA spotkania”
3 listopada odbyły się pierwsze wykłady z cyklu otwartych dla publiczności wystąpień popularnonaukowych oraz rozmów z uczonymi i specjalistami, mających na celu przybliżanie pracy naukowców i ukazywanie praktycznego znaczenia ich badań.

Poznaliśmy termin budowy Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego AGH
AGH oraz Mostostal Warszawa podpisały umowę na budowę Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego (SCK). Nowy obiekt będzie miejscem realizacji innowacyjnych przedsięwzięć studentów od fazy projektowej do budowy prototypów.

 

 

Ponad 30 grantów NCN dla naukowców z AGH
Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło kolejną edycję konkursów OPUS i PRELUDIUM. Naukowcy z AGH otrzymają łącznie ponad 19 mln zł na badania realizowane indywidualnie i we współpracy z partnerami.

Naukowcy z AGH w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020
W przygotowanym przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem „Elsevier” prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców (science-wide author databases of standardized citation indicators) znalazło się kilkudziesięciu naukowców z AGH.

Profesor z AGH wśród najczęściej cytowanych uczonych na świecie
Profesor AGH Vicentiu D. Radulescu pracujący na Wydziale Matematyki Stosowanej znalazł się na dorocznej liście najczęściej cytowanych na świecie uczonych – Highly Cited Researchers (HCR) 2021.

Otwarto nowy budynek dla Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej
18 listopada 2021 r. uroczyście otwarto nowy budynek AGH. Inwestycja będzie służyć studentom i pracownikom Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.

 

 

GRUDZIEŃ

Prof. Wojciech Górecki otrzymał tytuł Profesora Honorowego AGH
17 grudnia 2021 r. odbyła się uroczystość nadania tytułu Profesora Honorowego AGH prof. Wojciechowi Góreckiemu, specjaliście z zakresu poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz rozpoznania i wykorzystania wód i energii geotermalnej.

Rusza budowa pawilonu D-3
Na terenie kampusu AGH rozpoczyna się budowa pawilonu D-3, która potrwa do marca 2023 r. W nowym obiekcie znajdą się pomieszczenia Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa AGH prof. Januszowi Mroczce
8 grudnia 2021 r. Akademia Górniczo-Hutnicza nadała godność doktora honoris causa prof. Januszowi Mroczce – wybitnemu metrologowi, twórcy polskiej szkoły metrologii elektronicznej i fotonicznej.

 

 

Profesorowie z AGH wybrani na członków rzeczywistych PAN
3 grudnia 2021 r. podczas 145. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk zostali wybrani na członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk.

 

Stopka