Rektor AGH uczestniczył w XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Prelegenci w trakcie dyskusji siedzą w fotelach ustawionych wzdłuż ściany. Wszyscy są elegancko ubrani. Przed nimi ustawiono niskie stoliczki, a na nich butelki z wodą.

fot. panel "Innowacyjna rola Erasmus+ InnHUB w kontekście rozwoju gospodarczego"

Rektor AGH uczestniczył w XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Rektor AGH prof. Jerzy Lis był jednym z zaproszonych gości XXXI Forum Ekonomicznego, które odbyło się w dniach 6–8 września 2022 r. w Karpaczu pod hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Pierwszego dnia Rektor AGH brał udział w panelu dyskusyjnym „Edukacja a wojna w Ukrainie”. O konflikcie za naszą wschodnią granicą w kontekście edukacji rozmawiali: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Natalia Pipa oraz prezes i dyrektor Generalny Istation Richard H. Collins. Paneliści dyskutowali o wyzwaniach, jakie w obliczu wojny w Ukrainie, stanęły przed polską edukacją i szkolnictwem wyższym.

Z kolei drugiego dnia forum odbył się panel dyskusyjny na temat edukacji dla klimatu. Oprócz Rektora AGH wzięli w nim udział: Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz, Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH oraz prezes Ecole-Unicon Wojciech Falkowski. Inspiracją do spotkania była m.in. powołana w lutym 2022 r. przez trzy uczelnie (AGH, SGH i UWr) Międzyuczelniana Akademia Klimatu – konsorcjum studiów podyplomowych. Uczestnicy dyskusji podkreślali konieczność współpracy i podejmowania wspólnych działań edukacyjnych na rzecz walki z konsekwencjami kryzysu klimatycznego.

Tego samego dnia o tym jak najlepiej wykorzystać potencjał powstających centrów Erasmus+ InnHUB oraz ich innowacyjnej roli rozmawiali uczestnicy debaty „Innowacyjna rola Erasmus+ InnHUB w kontekście rozwoju gospodarczego”. W debacie wraz z Rektorem AGH udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek, Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski oraz Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.

Rektor AGH wziął także udział w debacie „Współpraca nauki i biznesu na polu innowacji i nowoczesnych technologii”, którego uczestnikami byli prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Piotr Dardziński, ekspert ds. innowacji przemysłowych Jan Staniłko oraz prezes zarządu i współzałożyciel XTPL SA dr Filip Granek. Ponadto brał udział w dyskusji "Rola uczelni wyższych w kształtowaniu liderów i kierunków zmian społecznych" w której głos zabierali również Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Zbigniew Nowak, prezydent Uniwersytetu w Nowym Jorku Andrew Hamilton, Oleg Vostrykh.

Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Przez 30 lat swojego istnienia stało się platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów, jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie.