Ranking szanghajski 2022. AGH kolejny raz wśród najlepszych światowych uczelni

Zdjęcie przedstawia hol budynku głównego AGH. Widoczne schody oraz krużganki.

fot. archiwum AGH

Ranking szanghajski 2022. AGH kolejny raz wśród najlepszych światowych uczelni

W najnowszej edycji prestiżowego Academic Ranking of World Universities (ARWU), zwanego także listą szanghajską, znalazło się 1000 najlepszych uczelni na świecie, a wśród nich 11 polskich. AGH zaliczyła awans w stosunku do ubiegłorocznej edycji – została sklasyfikowana w przedziale 601–700. Zajmuje najwyższą pozycję spośród polskich uczelni technicznych.

Najlepszymi uczelniami w Polsce są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (przedział 401–500). Za AGH uplasowały się: Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (przedział 801–900). W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. M. Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały uczelnie amerykańskie – znalazło się ich tam aż osiem. Najlepszą uczelnią świata wg ARWU jest Harvard, drugie miejsce zajął Stanford, a trzecie Massachusetts Institute of Technology (MIT). W „top 10” znalazły się dwie uczelnie brytyjskie: University of Cambridge (miejsce czwarte) oraz University of Oxford (miejsce siódme).

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni. Pozostałe wymieniane są w grupach liczących 50 lub 100 placówek.

Ranking ARWU tworzony jest na podstawie kilku wskaźników: liczby absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczby publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, liczby najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Wyniki rankingu ARWU 2022: shanghairanking.com/rankings/arwu/2022