Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Rakieta Skylark najlepsza na międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup

Grupa pięciu studentów na zawodach (od lewej: mężczyzna, dwie kobiety, trzech mężczyzn). Wszyscy stoją tyłem do fotografa, a ich głowy zwrócone są do góry. Patrzą na błękitne nie bo, oświetleni Słońcem. Na niebie biały, pionowy ślad po startującej rakiecie. W prawej części widoczny fragment samochodu - uchylone drzwi.

Fot. Maciej Talar, KSAF AGH

Rakieta Skylark najlepsza na międzynarodowych zawodach Spaceport America Cup

Studenci z AGH Space Systems odnieśli wielki sukces, zdobywając 1 miejsce na zawodach Spaceport America Cup 2021 w kategorii 10k – SRAD – Hybrid/Liquid & Other (rakieta zaprojektowana i wytworzona przez studentów, lot na wysokość 10 tys. stóp, napęd hybrydowy bądź na paliwo ciekłe) oraz 2 miejsce za opracowany ładunek badawczy w konkurencji SDL Payload Challenge.

Tegoroczna edycja największych na świecie zawodów inżynierii rakietowej odbyła się w dniach 18-20 czerwca w formie zdalnej i wzięło w niej udział 75 zespołów z całego świata.

Rakieta Skylark o napędzie hybrydowym jest czwartą konstrukcją AGH Space Systems startującą w konkursie. Przypomnijmy, w poprzedniej edycji zawodów w 2019 r. studenci zajęli 2 miejsce w tej samej kategorii, z rozwijaną wówczas rakietą PROtotype. Konstruktorzy z AGH otrzymali wówczas również prestiżową nagrodę Jim Furfaro Award for Technical Excellence, która przyznawana jest za innowacyjne rozwiązania technologiczne w konstrukcji oraz wysokiej jakości dokumentację projektu.

Skylark jest następczynią projektu PROtotype. Konstruując rakietę, członkowie koła w dużej mierze opierali się na doświadczeniu pochodzącym z poprzedniego projektu, jednocześnie optymalizując i usprawniając działanie licznych podsystemów, m.in. silnika, elementów struktury nośnej, wyrzutu spadochronu, elektroniki pokładowej i stacji naziemnej. Prace rozwojowe nad Skylark trwały dwa lata, a nadrzędnym celem projektu był udział w wyżej wymienionych zawodach oraz start w październiku w European Rocketry Challenge w Portugalii.

Rakieta została przygotowana do lotu na wysokość 10 000 stóp (około 3 kilometrów) i wyniesienia ładunku o masie 4 kilogramów. Zaawansowany system odzysku zapewnia bezpieczny powrót na ziemię z ładunkiem badawczym i możliwość wielokrotnego wykorzystania konstrukcji. Opracowana przez członków koła elektronika pozwala na pomiar i analizę danych podczas lotu oraz komunikację ze stacją naziemną.

Podczas tegorocznej, wirtualnej edycji konkursu, oceniano przede wszystkim dokumentację techniczną zgłoszonej konstrukcji. Sędziowie obejrzeli także 15-minutowy film przedstawiający te zagadnienia. Pokazywał on pracę członków zespołu oraz poszczególne aspekty techniczne w procesie projektowania, wytwarzania i testowania projektu. Ostatnim etapem zawodów był piętnastominutowy panel dyskusyjny z sędziami.

Studenci zostali także zaproszeni do przedstawienia prelekcji na oficjalnej konferencji, na którą zakwalifikowano jedynie 21 najlepszych referatów. Prezentacja opisywała autorski system odzysku Skylark – spadochrony oraz elektronikę pokładową odpowiedzialną za pomiary podczas lotu i obsługę systemu odzysku, testowaną metodą hardware-in-the-loop.

Ponadto, ładunek badawczy rakiety zdobył 2 miejsce w konkurencji SDL Payload Challenge. Jej organizatorem był jeden z głównych wykonawców projektów NASA – Space Dynamics Laboratory.

Tegoroczny eksperyment dotyczył wpływu środków uspokajających na kondycję krewetek podczas lotu rakietą. Krewetki są gatunkiem idealnym do zastosowania w systemach hydroponicznych, które mogą zostać wykorzystane na Marsie do uprawy roślin spożywczych. Jako że transport rakietą może wywołać u zwierząt znaczny stres, testowana była możliwość zastosowania środków uspokajających podczas lotu. Takie działanie ma na celu zapewnienie zwierzętom większego komfortu i zadbanie o ich kondycję po lądowaniu.

Stopka