Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Rakieta hybrydowa AGH Space Systems na podium zawodów Spaceport America Cup

Na zdjęciu kilkanaście młodych osób, kobiet i mężczyzn. Stoją na piaszczystym terenie. Między nimi postawiona w pionie rakieta. Dwie osoby trzymają flagę AGH. Zdjęcie wykonane w słoneczny dzień.

fot. Maciej Talar, KSAF AGH

Rakieta hybrydowa AGH Space Systems na podium zawodów Spaceport America Cup

Rakieta 3-TTK skonstruowana przez AGH Space Systems zajęła trzecie miejsce na zawodach Spaceport America Cup 2022 w kategorii rakiet hybrydowych SRAD (ang. Student Researched And Designed), o pułapie lotu 10 tys. stóp.

Zawody Spaceport America Cup 2022 odbyły się w dniach 21–25 czerwca 2022 r. w Las Cruces w USA. Do rywalizacji stanęło ponad 140 zespołów konstrukcyjnych z całego świata.

Z uwagi na problemy z ubezpieczeniem rakiet hybrydowych przez organizatora, a także wcześniejsze rozpoczęcie monsunu letniego w stanie Nowy Meksyk rakiety nie miały możliwości, aby wzbić się w powietrze w wyznaczonym oknie startowym. W związku z tym oficjalne wyniki zawodów zostały ogłoszone dopiero 16 lipca. Rakieta 3-TTK zajęła wówczas czwarte miejsce. Kilka tygodni później sędziowie ponownie przeanalizowali informacje dotyczące gotowości zespołów do startu oraz zmodyfikowali system przyznawania punktów. W ten sposób konstrukcja AGH Space Systems awansowała na trzecie miejsce.

W trakcie zawodów, podczas Podium Session oraz Poster Session, sędziowie rozmawiali z drużynami, zdobywając szczegółowe informacje na temat prezentowanych konstrukcji. Jury doceniło przygotowanie techniczne oraz innowacyjne rozwiązania zastosowane w rakiecie skonstruowanej przez AGH Space Systems. Ponadto zachwyt sędziów wzbudził design rakiety 3-TTK, za co zespół zebrał największą ilość punktów w swojej kategorii.

AGH Space Systems przygotowuje się już do kolejnych zawodów – we wrześniu wystartuje w European Rover Challenge.

Stopka