Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Projekty naszych kół naukowych nagrodzone w konkursie KoKoN

Kolorowa grafika ilustracyjna z logotypem i nazwą konkursu

Projekty naszych kół naukowych nagrodzone w konkursie KoKoN

AGH Space System za projekt Kalmana oraz SKN Eko-Energia za turbinę wiatrową z układem generatorów o różnej charakterystyce zostały nagrodzone w Konkursie Kół Naukowych KoKoN. Wszystkich laureatów poznaliśmy podczas Gali Środowiska Studenckiego, która odbyła się 22 października 2022 r. na Politechnice Wrocławskiej.

Zespół AGH Space System zwyciężył w kategorii projekt inżynierski. Można powiedzieć, że wygrana to prezent dla Kalmana, który 26 października br. świętuje swoje urodziny. Autonomiczny łazik planetarny został skonstruowany, aby pokonywać marsjańskie podłoże i badać próbki gleby. Jego systemy są przystosowane do asystowania astronaucie przy serwisowaniu bazy, wykonywaniu misji zwiadowczych oraz prowadzeniu badań naukowych. Jedną z kluczowych funkcjonalności jest autonomiczna nawigacja, umożliwiająca samodzielne poruszanie się łazika nawet w nieznanym wcześniej terenie. We wrześniu br. Kalman wygrał zawody European Rover Challenge.

fot. KSAF AGH

Na zdjęciu łazik Kalman

Turbina wiatrowa z układem generatorów o różnej charakterystyce autorstwa SKN Eko-Energia to z kolei najlepszy projekt w kategorii innowacja i nowe technologie w ekologii i ochronie środowiska. Turbina wykorzystuje układ trzech generatorów o różnych parametrach pracy. W zależności od panujących warunków wiatrowych używany jest inny generator. Za takie rozwiązanie odpowiada oryginalny układ mechaniczny umożliwiający przełączanie pomiędzy wałami napędowymi. Dzięki temu rozwiązaniu wykorzystanie energii jest dużo szersze i efektywniejsze. Turbina posiada system regulacji ustawienia odpowiednio do kierunku wiatru, nowoczesny system monitorujący pracę, a także system bezpieczeństwa. Stworzono również specjalną aplikację, dzięki której możliwa jest bieżąca kontrola parametrów pracy. W 2021 r. projekt znalazł się w półfinale konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju  „Wielkie Wyzwanie: Energia”.

fot. źródło facebook.com/skn.ekoenergia

Na zdjęciu wylot turbiny wiatrowej.

Ogólnopolski konkurs kół naukowych KoKoN, organizowany przez Forum Uczelni Technicznych, skierowany jest do członków i opiekunów studenckich kół naukowych działających na uczelniach technicznych. Ideą konkursu jest rozwój aktywności naukowej i społecznej wraz z integracją środowiska studenckiego, propagowaniem działalności naukowej oraz budowanie dialogu pomiędzy uczelniami technicznymi w Polsce i firmami zewnętrznymi. 

Zwycięzców w siedmiu kategoriach wybierano w głosowaniu internetowym spośród 45 zgłoszonych projektów

Pozostali laureaci

 • Kategoria: badania naukowe
  Roślinna alternatywa serów dojrzewających z udziałem pleśni jako innowacja wśród analogów nabiału
  Koło Naukowe Biotechnologów KN Biotech, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

 • Kategoria: edukacja
  Warsztaty architektoniczno-konserwatorskie „Zamki i ich Cienie”
  Koło Naukowe Historii Architektury ArcHist, Politechnika Wrocławska

 • Kategoria: cyfryzacja
  LARKFiD (Hackathon Open Gov Data oraz stworzenie innowacyjnych aplikacji z wykorzystaniem technologii GPU)
  Koło Naukowe Machine Learning, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

 • Kategoria: działania społeczne
  SHS Styrofoam Housing System
  Koło Naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego, Politechnika Wrocławska

 • Kategoria: FUT Favourite
  A[u]kcja Trzy Serca
  Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej Brief. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Stopka