Prof. Wojciech Żurek doktorem honoris causa AGH

Prof. Wojciech Żurek.

fot. Zbigniew Sulima

Prof. Wojciech Żurek doktorem honoris causa AGH

Uhonorujemy osobę wybitną, której dokonania naukowe oraz zasługi dla środowiska akademickiego wykraczają daleko poza obszar przyjętych standardów (…) – powiedział Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Wojciech Łużny w przemówieniu otwierającym uroczystość nadania godności doktora honoris causa AGH prof. Wojciechowi Żurkowi, specjaliście w obszarze fizyki kwantowej. Wydarzenie z udziałem Senatu AGH odbyło się 22 października 2021 r. w Auli AGH.

Postępowanie o nadanie tytułu honorowego toczyło się przed Senatem Akademii na wniosek podjęty 24 kwietnia 2020 r. uchwałą Kolegium Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. 30 września 2020 r. Senat AGH postanowił o wszczęciu postępowania. Senat AGH wyznaczył prof. Janusza Adamowskiego jako promotora postępowania oraz wystąpił o opinie do Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Rady Naukowej Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk im. prof. Henryka Niewodniczańskiego. Rada Naukowa Instytutu Fizyki Jądrowej przyjęła recenzję prof. Marka Jeżabka. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjął recenzję prof. Karola Życzkowskiego. 20 stycznia 2021 r., po zapoznaniu się z recenzjami, Senat AGH podjął uchwałę o nadaniu prof. Wojciechowi Żurkowi tytułu doktora honoris causaza rozwój teorii obliczeń kwantowych, opracowanie teorii dekoherencji, stworzenie teorii powstawania defektów w materiałach, wprowadzenie do nauki nowego rodzaju symetrii kwantowej, opartej na wpływie środowiska na obiekt kwantowy, współautorstwo teorii kwantowego darwinizmu”.

Rozpoczynając uroczystość, Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Wojciech Łużny podkreślił:
Pan Profesor Wojciech Żurek w swojej karierze naukowej otrzymał liczne tytuły oraz wyróżnienia. To postać znana i niezwykle ceniona na całym świecie. Warto podkreślić, że Pan Profesor stale utrzymuje kontakty z naszą uczelnią, a jego prace miały istotny wpływ na rozwój badań prowadzonych w AGH.

Następnie głos zabrał Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej prof. dr hab. inż. Bartłomiej Szafran, któremu przypadł zaszczyt prezentacji uzasadnienia przyznania tytułu doktora honoris causa AGH prof. Wojciechowi Żurkowi.

Profesor Wojciech Żurek jako fizyk-teoretyk wniósł bardzo istotny wkład w rozwój wielu obszarów fizyki takich jak: podstawy fizyki kwantowej i statystycznej, przejście od fizyki kwantowej do klasycznej, dynamika przejść fazowych, powstawanie defektów topologicznych, fizyka przetwarzania informacji, astrofizyka i kosmologia, informatyka kwantowa oraz teoria dekoherencji. (…) Z wyników badań Profesora (…) można by zbudować kilka wybitnych dorobków naukowych. Akademia Górniczo‑Hutnicza ma głębokie powody do dumy z osiągnięć swojego absolwenta – powiedział prof. Bartłomiej Szafran.

W laudacji promotorskiej prof. dr hab. Janusz Adamowski z Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej omówił m.in. najważniejsze osiągnięcia naukowe laureata w wielu różnych obszarach fizyki i informatyki.
Jego badania naukowe w istotny sposób zmieniły nasze poglądy na naturę Wszechświata, a w szczególności wyjaśniły, jak kwantowy charakter mikroświata prowadzi do klasycznych własności otaczającego nas makroświata – zaznaczył prof. Janusz Adamowski. Swoją przemowę zakończył słowami:
Profesor Wojciech Żurek jest światowej sławy autorytetem w zakresie fizyki kwantowej, twórcą teorii naukowych tłumaczących najbardziej fundamentalne własności Wszechświata. Jego badania posiadają również ważne aspekty praktyczne, np. w nauce o materiałach oraz budowie komputera kwantowego. Laureat wywarł ogromny wpływ na rozwój światowej nauki, a zatem na rozwój naszej cywilizacji. Moim zdaniem my wszyscy, pracownicy AGH, możemy być dumni z tego, że Wojciech Żurek jest absolwentem naszej uczelni.

Po ceremonii wręczenia pamiątkowego dyplomu oraz insygniów doktora honoris causa AGH głos zabrał laureat:
Ze wzruszeniem i wielką dumą przyjmuję doktorat honoris causa od mojej Alma Mater – powiedział. Wspomniał również lata studiów oraz swoich mistrzów: profesorów i wykładowców – Kampus AGH się zmienił, ale dalej czuję się tutaj jak w domu – dodał.
Następnie wygłosił wykład pt. Dynamika przejść fazowych.

Po prelekcji Prorektor ds. Ogólnych AGH prof. Tadeusz Telejko odczytał list gratulacyjny Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka skierowany do laureata.

Głos zabrał również prof. Karol Życzkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podziękował za możliwość zrecenzowania wniosku o przyznanie doktoratu honoris causa prof. Wojciechowi Żurkowi. Pogratulował także Akademii Górniczo-Hutniczej.

Na zakończenie uroczystości prof. Józef Spałek, przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego wręczył laureatowi medal 100-lecia PTF.

Polecamy galerię zdjęć autorstwa Zbigniewa Sulimy

Nagranie z uroczystości