Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

„Kosmiczna” reprezentacja AGH na kongresie astronautycznym w Paryżu

Na tle białej ściany z dużym czerwonym napisem NASA stoi robot Kalman - platforma z szeroko rozstawionymi masywnymi terenowymi kołami i osprzętowaniem badawczym.

fot. źródło @AGHSpaceSystems

„Kosmiczna” reprezentacja AGH na kongresie astronautycznym w Paryżu

Centrum Technologii Kosmicznych AGH, AGH Space Systems oraz SpaceTeam AGH uczestniczą w odbywającym się w Paryżu kongresie astronautycznym International Astronautical Congress (IAC). AGH występuje jako partner w projekcie UNIVERSEH. Udział studenckich kół naukowych jest możliwy dzięki zaproszeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Na stoisku POLSA AGH Space Systems prezentuje Kalmana – łazika marsjańskiego, tegorocznego zwycięzcę European Rover Challenge. Z kolei SpaceTeam AGH występuje z urządzeniem do transportu regolitu księżycowego – TOLRECON, które zajęło drugie miejsce w konkursie Over The Dusty Moon Challenge 2022 w Colorado, USA.

Konstrukcje studenckie cieszą się niezwykłym zainteresowaniem agencji kosmicznych i firm technologicznych. Studenci otrzymali już propozycje staży i możliwość uzyskania stypendiów. Mieli również okazję rozmawiać z astronautami, specjalistami agencji kosmicznych w zakresie robotyki, napędów i nawigacji, a także górnictwa kosmicznego.

Udział w kongresie umożliwia nawiązanie relacji, które mają szansę zaowocować przyszłą współpracą z zagranicznymi agencjami kosmicznymi, przedsiębiorstwami czy innymi uczelniami.

Organizatorem IAC jest Międzynarodowa Federacja Astronautyczna. Wśród niemal 9 tysięcy delegatów z całego świata znaleźli się m.in. szefowie agencji kosmicznych: Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA, a także astronauci, szefowie największych film technologicznych świata jak Lockheed Martin, Boeing czy Ariane Space.

73rd International Astronautical Congress odbywa się w dniach 18–22 września 2022 r. pod hasłem Space for @ll.

Stopka