Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Innowacyjne urządzenie z AGH nagrodzone na wystawie wynalazków w Genewie

Grafika przedstawiająca awers i rewers złotego medalu salonu innowacji w Genewie.

Innowacyjne urządzenie z AGH nagrodzone na wystawie wynalazków w Genewie

Urządzenie do pomiaru glukozy z analizy wydychanego powietrza zdobyło złoty medal w kategorii medycyna na 48. Międzynarodowym Salonie Wynalazków w Genewie. Wynalazek został także uhonorowany Rumuńską Nagrodą Specjalną „Laus Ingenii Causa” – w uznaniu oryginalności i kreatywności naukowej – oraz Irańską Nagrodą Specjalną FIRI AWARD dla najlepszego wynalazku.

Autorami wynalazku są naukowcy z Instytut Elektroniki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji: dr hab. inż. Konstanty Marszałek, prof. AGH, dr hab. inż. Artur Rydosz, prof. AGH oraz mgr inż. Dominik Grochala.

Urządzenie działaniem i wyglądem przypomina zwykły alkomat, ale mierzy w wydychanym powietrzu zawartość markerów cukrzycy i tym samym pozwala zdiagnozować poziom cukru organizmie analogicznie jak glukometr. Może zastąpić klasyczne pomiary stężenia glukozy we krwi wykonywane za pomocą wkłuć i być wykorzystywany zarówno w codziennym użytku diabetyków, jak i do badań przesiewowych, np. w szpitalach, szkołach i domach opieki, aby szybko i bezinwazyjnie móc zdiagnozować chorych. To rewolucyjne rozwiązanie.

Prezentowane w Genewie urządzenie jest finalną wersją przygotowaną do certyfikacji medycznej przez start up Advanced Diagnostic Equipment w ramach komercjalizacji urządzenia.

48. Międzynarodowy Salon Wynalazków w Genewie odbył się w dniach 26–30 kwietnia 2023 r. Udział w wydarzeniu naukowców z AGH był możliwy dzięki realizowanemu w Akademii ministerialnemu projektowi „Nauka dla Społeczeństwa”.

Stopka