Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

kolorowa grafika informacyjna 31. finału WOŚP.

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

29 stycznia 2023 r. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. AGH kolejny raz włącza się do akcji. Tym razem wystawiamy na aukcje możliwość zwiedzania dwóch wyjątkowych, nie tylko w skali uczelni, miejsc.

Zwiedzanie komory bezechowej Laboratorium Akustyki Technicznej WIMiR

Jedno z najcichszych miejsc w Polsce, uwielbiane przez dzieci, dorosłych, naukowców, a także… influencerów. Komora bezechowa Laboratorium Akustyki Technicznej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH jest izolowanym od otoczenia pomieszczeniem, którego ściany wewnętrzne nie odbijają fal dźwiękowych. Poziom ciśnienia akustycznego tła, zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 dBA (w porze nocnej spada nawet poniżej 0 dBA).

W ramach zwiedzania grupa uczestników (maks. 4 osoby) zostanie oprowadzona po komorze, zapoznając się z tajnikami akustyki tego miejsca. Dla chętnych przewidziana jest możliwość przebywania w komorze w pojedynkę.

Licytacja trwa do 2 lutego br.

Zdjęcie wykonane w komorze bezechowej.

Dzień w Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej WIMiIP

Gratka dla pasjonatów mikroświata i wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć to, co niewidoczne dla oczu. Jedyna okazja poznania możliwości badawczych mikroskopów od powiększeń rzeczywistych od kilku do 2,5 miliona razy.

Podczas pobytu w Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej AGH będzie można zapoznać się z działaniem i pracą różnych typów mikroskopów tj. mikroskopów świetlnych (LM), wysokorozdzielczego skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) i transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM). W laboratorium preparatyki będzie można wykonać swój preparat do obserwacji przy użyciu mikroskopów świetlnych (LM) i wysokorozdzielczego elektronowego mikroskopu skaningowego (SEM). Wykonany preparat będzie można przebadać podczas pobytu lub poddać obserwacjom swoje wcześniej przygotowane próbki. Naukowy plan pobytu w Centrum może być spersonalizowany dla dzieci, młodzieży lub osób dorosłych.

Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej WIMiIP jest jednym z nowocześniejszych laboratoriów badawczych AGH. Wchodzi w skład 10 najlepszych ośrodków mikroskopii elektronowej w Europie, z którymi realizuje wspólne projekty badawcze. W ramach europejskiego projektu ESTEEM3 (Enabling Science and Technology through European Electron Microscopy) prowadzony jest nieodpłatny dostęp do unikatowej aparatury dla naukowców z Unii Europejskiej oraz z krajów stowarzyszonych.

Licytacja trwa do 9 lutego br.

Zdjęcie spod mikroskopu przedstawiające pyłki kwiatowe na płatku.

Stopka